Нещодавно Національне агентство з питань запобігання корупції (надалі - НАЗК) опублікувало дослідження щодо питань впровадження Єдиного порталу повідомлень викривачів (надалі - Портал) та перспектив його розвитку. Так, за інформацією НАЗК протягом липня 2024 року до Порталу підключилося близько 2 тисяч організацій, що складає понад 33% від загальної кількості під'єднаних установ.
Як повідомляє НАЗК, наразі до Порталу підключено понад 5,9 тисяч організацій, серед яких понад 1500 державних органів, понад 300 органів місцевого самоврядування та близько 4000 юридичних осіб приватного та публічного права (державні підприємства, регіональні структурні підрозділи державних органів, навчальні заклади тощо).
На сьогодні в системі зареєстровано понад 3600 повідомлень, за розглядом яких 63 особам надано статус викривача, на перевірці перебувають повідомлення понад 550 осіб, інші - ідентифіковані як заявники.
Довідка
Єдиний портал повідомлень викривачів - це інформаційно-комунікаційна система, яка має комплексну систему захисту інформації з підтвердженою відповідністю згідно із Законом України "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах" (надалі - Закон про захист інформації), що забезпечує обмін даними з викривачем за допомогою мережі Інтернет, збирання, зберігання, використання, захист, облік, пошук, узагальнення повідомлень викривачів, а також іншої інформації, в тому числі про статус викривачів, стан та результати розгляду повідомлень викривачів.
Портал - це один з інструментів реалізації антикорупційної політики, створення якого передбачено Державною антикорупційною програмою (ДАП) на 2023-2025 роки.
Єдиний портал повідомлень викривачів гарантує викривачам дотримання умов конфіденційності та анонімності, а також забезпечує доступ викривачів до інформації про стан та результати розгляду їх повідомлень і є офіційним внутрішнім джерелом інформації про осіб, які мають статус викривачів. Доступ до Єдиного порталу повідомлень викривачів мають особи, які здійснили повідомлення про корупцію (в частині здійснення ними повідомлень та отримання інформації про стан і результати їх розгляду) та авторизовані користувачі - Голова та службовці Національного агентства відповідно до їх повноважень, визначених Законом про захист інформації, керівники та уповноважені особи відповідних суб'єктів у частині повідомлень викривачів, розгляд яких віднесено до їх повноважень відповідно до вищезгаданого Закону, інші уповноважені особи в частині інформації про статус викривачів у разі звернення викривача для отримання безоплатної правничої чи психологічної допомоги, визначеної Законом про захист інформації.
Як зазначають в НАЗК, респондентами дослідження стали представники 51 організації, серед яких - спеціально уповноважені суб'єкти у сфері протидії корупції й Державне бюро розслідувань (ДБР), міністерства та центральні органи виконавчої влади зі спеціальним статусом, обласні державні (військові) адміністрації й Київська міська державна адміністрація.
25% із них зазначили, що кількість повідомлень про можливі факти вчинення корупційних або пов'язаних із корупцією правопорушень в організації збільшилася після запуску Порталу. У 39 % від загальної кількості респондентів такі повідомлення надходили саме через Портал, у 29 % - іншими каналами.
Таким чином, враховуючи отриману від організацій інформацію, лише 3/4 від загальної кількості опитаних організацій обізнані із вимогами Закону, які діють з 2021 року та лише 1/4 слідкує за змінами у законодавстві, зокрема тих, що відбулися у зв'язку із прийняттям Національним агентством рішення про запуск Порталу.
У той же час, 1/4 від загальної кількості організацій формально ставиться до вимог законодавства, у зв'язку із чим Національному агентству доцільно розглянути питання щодо посилення інформаційно-просвітницької роботи та координації діяльності уповноважених підрозділів організацій, а також здійснення контрольних заходів.
Окрім того, організації вказували на доцільність запровадження «кабінету викривача» та механізму надсилання листів до інших організацій й авторизованих користувачів.
Отож, підсумовуючи власне дослідження, НАЗК зроблені висновки про те, що забезпечення умов для повідомлення інформації про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону про захист інформації, Національному агентству доцільно:
врахувати інформацію викладену у даному дослідженні;
забезпечити усунення виявлених критичних системних недоліків у Порталі;
розглянути питання щодо проведення модернізації порталу, у тому числі щодо розширення його функціональних можливостей;
у разі прийняття рішення щодо здійснення модернізації Порталу, забезпечити залучення відповідних структурних підрозділів та інших організацій для проведення оцінки видатків, які необхідно використати для впровадження відповідних заходів;
розглянути питання щодо можливого внесення змін до Закону та інших нормативно-правових актів;
розглянути питання щодо посилення роботи з уповноваженими підрозділами (уповноваженими особами) з питань запобігання та виявлення корупції в частині роботи з повідомленнями про можливі факти вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень та окремо щодо роботи з викривачами.
Перевірте ризики сторін при підписанні угоди! Нова LIGA360 містить найповніше досьє компаній та допоможе перевірити: 29 ризик-факторів, санкційність, наявність боргів, фінансовий стан, репутацію в медіа тощо. Замовте презентацію комплексного рішення LIGA360 для контролю інформаційних ризиків і ухвалення рішень, та відкрийте більше можливостей.