Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Топ-10 корупціогенних ризиків у відбудові України: висновки НАЗК

Національне агентство з питань запобігання корупції (надалі - НАЗК) відзвітувало про проведення аналізу корупційних ризиків під час реалізації експериментального проекту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію експериментального проекту відновлення населених пунктів, що постраждали внаслідок збройної агресії російської федерації» від 25 квітня 2023 року № 382. (надалі - Експериментальний проект) 

Як зазнають в НАЗК, метою даного аналізу є розроблення рекомендацій, що допоможуть зробити процес відновлення підзвітним та прозорим. 

Вищезазначений експериментальний проект спрямований на відновлення населених пунктів, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації, згідно відповідного переліку, який є невід`ємною частиною вказаної постанови. 

Відповідно до положень експериментального проекту, Замовниками робіт (послуг) з відновлення населених пунктів і одержувачами бюджетних коштів у межах реалізації експериментального проекту виступають служби відновлення та розвитку інфраструктури в областях. 

Учасниками експериментального проекту є обласні державні (військові) адміністрації, органи місцевого самоврядування, які виявили бажання взяти участь в експериментальному проекті, служби відновлення та розвитку інфраструктури в областях. 

Відновлення населених пунктів включає виготовлення проектної документації (проектно-кошторисної документації), нове будівництво, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт, поточний ремонт і придбання товарів. 

Відтак, за інформацією НАЗК, сфера публічних закупівель є однією з найбільш насичених корупційними ризиками і вищезгаданий експериментальний проект не став винятком.  

Отож, проаналізувавши експериментальний проект, НАЗК ідентифіковано низку корупційних ризиків, а саме: 

  • зловживання під час відбору об'єктів, які підлягають відновленню, та формування їх переліку; 

  • зловживання під час затвердження переліку об'єктів, що підлягають відновленню; 

  • ймовірність збільшення вартості відновлення об?єктів; 

  • встановлення дискримінаційних вимог до учасників публічних закупівель; 

  • недосконалий механізм відбору доброчесних учасників публічних закупівель під час реалізації експериментального проекту; 

  • зловживання під час визначення видів будівництва об?єктів; 

  • зловживання під час передачі функцій замовника будівництва; 

  • неефективне використання коштів Фонду ліквідації наслідків збройної агресії під час реалізації експериментального проекту. 

Відтак, згідно положень стратегічного аналізу від НАЗК, реалізація можливих корупційних ризиків у сфері відновлення в рамках реалізації експериментального проекту може призвести до наступних наслідків:  

  • Стратегічні  

1. Неефективне використання коштів, виділених на відновлення населених пунктів, які постраждали внаслідок збройної агресії РФ. 

2. Порушення державою прав людини та громадянина. 

3. Зменшення рівня довіри суспільства до державних інституцій.  

4. Створення негативного іміджу процесів відновлення. 

5. Втрата довіри міжнародних партнерів до відновлення країни та зниження донорського фінансування. 

6. Перешкоджання діяльності місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. 

7. Штучне обмеження допуску доброчесного бізнесу до будівельного ринку на користь наближених до Служб відновлення суб'єктів господарювання (забудовників). 

8. Порушення принципів децентралізації через втручання органів державної влади чи їх посадових осіб у здійснення органами місцевого самоврядування наданих їм власних повноважень.  

  • Юридичні  

1. Зловживання владою або службовим становищем (ст. 364 ККУ). 

2. Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем (ст. 191 ККУ). 

3. Легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом (ст. 209 ККУ). 

4. Нецільове використання бюджетних коштів, здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням (ст. 210 ККУ). 

5. Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою (ст. 368 ККУ). 

6. Зловживання впливом (ст. 369 прим. 2 ККУ). 

У зв'язку з викладеним, НАЗК розроблені комплексні рекомендації відповідним державним органам та структурам, серед яких наступні: 

  • закріплення вимог щодо пріоритезації проектів на рівні закону, а також відповідної методології на рівні підзаконного акта, затвердженого Урядом; 

  • законодавче закріплення порядку проведення розрахунку та критеріїв визначення орієнтовної/очікуваної вартості реалізації проектів з відновлення; 

  • обов'язкове залучення профільних фахівців з визначення вартості виконання відновлювальних робіт серед замовників робіт з відновлення; 

  • оприлюднення деталізованої інформації щодо вартості розроблення проектної документації та будівельних матеріалів стосовно кожного об'єкта замовлення за уніфікованою формою. 

Відповідні рекомендації будуть надіслані Міністерству інфраструктури України, Державному агентству відновлення та розвитку інфраструктури, Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування; обласним державним (військовим) адміністраціям та органам місцевого самоврядування. 

Очікується, що виконання рекомендацій допоможе скоригувати відповідні рішення, щоб запобігти можливим корупційним схемам і негативним репутаційним, соціальним та економічним наслідкам.  

Отримай комплексну інформацію щодо ризиків роботи з контрагентами - у новій LIGA360. Перевіряй 28 ризик-факторів, повне досьє, структуру власності, податкову, судову інформацію, активи та власність, медіаактивність. Замов персональну презентацію менеджера сьогодні. 

 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему