Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Необхідність внутрішніх розслідувань на підприємстві як спосіб управління ризиком

Ведення бізнесу в ситуації правового, регуляторного, іміджевого чи екологічного ризику є неминучою повсякденною реальністю кожного підприємства. Правильне управління комплаєнс-ризиком і прагнення до його мінімізації мають вирішальне значення для запобігання юридичної відповідальності, економічних втрат і шкоди добрій репутації підприємству та його керівників. 

Комплаєнс передбачає не лише забезпечення максимально можливого дотримання положень законодавства, а й внутрішніх антикорупційних норм та інших передових практик, добровільно прийнятих підприємством. 

Як вже неодноразово зазначалося у попередніх матеріалах, створення системи комплаєнс, станом на сьогоднішній день, є юридичним обов'язком лише для державного сектору економіки та підприємств певних галузей (банки, фінансові та страхові установи). Проте все частіше внутрішні антикорупційні процедури та системи управління відповідністю впроваджуються на підприємствах на основі належної практики, оскільки цей елемент підтверджує довіру до підприємства, зокрема для іноземних контрагентів із країн, де впровадження системи комплаєнс є аксіомою. 

Усі види зловживань (у вигляді дій, що передбачають кримінальну та адміністративну відповідальність, порушення прав працівників, неетичної діяльності тощо) становлять суттєву загрозу для належного функціонування підприємства. Тому важливим доповненням до функціонування комплаєнс-системи також є належне виявлення зловживань та відповідне реагування на них.  

Одним із таких комплаєнс заходів є внутрішні розслідування, тобто слідчі дії, що проводяться самим підприємством та, які виконують ряд функцій. Їх основна мета - виявлення порушень законодавства та інших комплаєнс-зобов'язань, що дасть підприємству можливість адекватно відреагувати на порушення, в залежності від його характеру. Найрозповсюдженішими реакціями підприємства на відповідні порушення є: 

  • Накладення персональних санкцій; 

  • можливість пред'явлення позовів про відшкодування збитків; 

  • належна підготовка до співпраці з державними органами у разі порушення закону про захист конкуренції чи інших правових норм. 

Окрім досягнення цих короткострокових цілей, внутрішні розслідування також сприяють довгостроковій побудові організаційної культури компанії, заснованої на дотриманні правил.  

Вся інформація для твоєї компанії - тепер в єдиному продукті LIGA360. Збільшуй швидкість виявлення бізнес-ризиків: правових, регуляторних, санкційних, репутаційних, судових, фінансових, договірних. Замов презентацію прямо сьогодні. 

У яких ситуаціях може знадобитися провести внутрішнє розслідування та чи можна його провести юридично безпечним для підприємства способом?   

Зазвичай, внутрішні розслідування відбувається в ситуації, коли є обґрунтована підозра щодо порушення комплаєнс-зобов'язань на підприємстві, тобто коли співробітником перейдені “червоні прапорці”, виставлені самим підприємством. До таких порушень можна віднести, зокрема, службову недбалість, розкрадання, фінансові махінації, неналежний розрахунок або фальсифікація витрат бізнесу, фіктивні або непотрібні закупівлі, неналежне використання конфіденційних даних або персональних даних співробітників тощо. Незалежно від зовнішнього прояву, їх спільною ознакою є наявність негативних наслідків для компанії. Наслідком такого порушення є початок службового розслідування. 

Але для того, щоб розпочати розслідування, а отже, детально з'ясувати всі фактичні та юридичні обставини потенційного порушення правил, а потім притягнути до відповідальності, відповідальні за це особи мають дізнатися про порушення. Тому велике значення мають відповідні стандарти поведінки в компанії та рішення, які регулюють дані процеси. Таким рішенням може стати впровадження процедури викривання, яка гарантуватиме викривачам відповідних порушень ефективний правовий захист та гарантії конфіденційності. Більш детально про це описано в матеріалі: ” Інститут викривачів як елемент ефективної комплаєнс-політики“.  

Окрім того, необхідно виробити відповідне ставлення співробітників і переконати їх, що тільки етичні та моральні дії, відповідно до закону та принципів, які діють на підприємстві, приносять правильні результати.  

У зв'язку з цим бажано, щоб члени правління, директори, менеджери та інші відповідальні особи підприємства зобов'язалися сумлінно дотримуватися вищезазначених правил (так звана політика нульової толерантності). Таким чином співробітники отримають чітке повідомлення про те, що на робочому місці поважають певні цінності, а дії, що суперечать їм, підлягатимуть санкціям. 

Проведення внутрішніх розслідувань: чому це так важливо 

Проведення внутрішніх розслідувань має багато переваг, зокрема, це дозволяє підприємству отримати повну інформацію про вчинені порушення, а в деяких випадках - пом'якшити їхні наслідки. Наприклад, маючи повну інформацію, підприємство може подати заяву на отримання статусу потерпілого в кримінальному провадженні або прийняти рішення про активну участь у провадженні, ініційованому працівником, звільненим за відповідне порушення. 

Крім того, докази, зібрані під час внутрішнього розслідування (наприклад, записи розмов), можуть бути використані як докази в кримінальному провадженні, а в разі вчинення корупційного правопорушення або хабарництва підприємство може прийняти рішення, на підставі звіту про внутрішнє розслідування, повідомити про дане правопорушення правоохоронні органи, що може дозволити уникнути кримінальної відповідальності. 

Відтак, важливість внутрішніх розслідувань стосується різних галузей. У корпоративному середовищі відповідні процедури мають вирішальне значення для управління та пом'якшення ризиків, реагування на звинувачення в шахрайстві чи неправомірній поведінці та захисту репутації підприємства. З юридичної точки зору, внутрішні розслідування відіграють ключову роль у зборі доказів, супроводі юридичних процесів і забезпеченні дотримання нормативних вимог. 

Хочеш дізнатися секрети успішної роботи з інформацією? Замов презентацію нової LIGA360. Дані та джерела для всієї команди: топменеджерів, юристів, бухгалтерів, копмлаєнс-фахівців і не тільки. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему