Усвідомлення суб'єктами приватного сектору та їхніми наглядовими органами ризиків, пов'язаних із їхнім бізнесом і професіями, а також того, як запобігти ухилянню від санкцій та мимоволі не стати частиною мереж або схем фінансування розповсюдження зброї масового знищення, всупереч відповідним зобов'язанням, є не тільки основоположними принципами FATF, але і завданням органів державної влади щодо реалізації даних принципів в національному законодавстві.
Так, одним із органів державного фінансового моніторингу України є Національний банк України (надалі Національний банк або НБУ), який встановлює до банків та небанківських установ вимоги щодо протидії відмиванню незаконно отриманих доходів та перевіряє їх дотримання.
З указаною метою, Національний Банк 20 грудня 2024 року прийняв Постанову № 153, яка набула чинності 01 січня 2025 року та, відповідно до якої, НБУ затвердив Положення про порядок організації виконання окремих вимог законодавства у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду у сфері реалізації спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) протягом дії воєнного стану (надалі - Постанова), а також вніс інші зміни до нормативно-правових актів НБУ, з метою приведення їх у відповідність до законів України.
Зміни, що передбачає Постанова?
Вищезазначена Постанова зберігає свою чинність протягом періоду дії Указу Президента України від 24.02.2022 N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні".
Так, відповідно до норм Постанови, Банк не здійснює заходів із перевірки джерел походження коштів у разі проведення фінансових операцій з унесення клієнтами готівкових коштів з метою їх зарахування на:
рахунки Збройних Сил України для надання їм допомоги та спеціальний рахунок, відкритий Національним банком для збору коштів на підтримку ЗСУ;
поточний рахунок Міністерства соціальної політики України, відкритий в Національному банку для благодійної допомоги та забезпечення підтримки найуразливіших категорій населення;
рахунки банків України для придбання облігацій внутрішньої державної позики "Військові облігації";
поточний рахунок клієнта - фізичної особи в розмірі, який відповідає пороговій фінансовій операції та зазначений в статті 20 Закону про ПВК/ФТ, якщо такий клієнт не надав на вимогу банку відповідних документів або відомостей.
Окрім того, банки та небанківські установи протягом дії воєнного стану, застосовують:
спрощений механізм ідентифікації та верифікації банками покупців облігацій внутрішньої державної позики "Військові облігації";
підвищені ліміти для здійснення банками спрощених способів віддаленої ідентифікації та верифікації клієнтів-фізичних осіб;
особливий порядок актуалізації даних про клієнтів в умовах, коли немає можливості встановити з ними контакт;
умови прийняття від фізичної особи ідентифікаційного документа (документа, що підтверджує особу), строк дії якого закінчився, а також до якого не додана фотокартка в разі досягнення нею 25- чи 45-річного віку;
можливості отримання від фізичної особи пенсійного посвідчення як додаткового ідентифікаційного документа під час проведення банком відеоверифікації.
Зміни підхід щодо інформаційної безпеки у своїй компанії. Комплексно відстежуй всю необхідну інформацію в одному продукті LIGA360. Замов презентацію сьогодні.
Окремо звертаємо увагу на той факт, що Постановою також визначений особливий порядок використання Національним банком деяких інструментів нагляду протягом дії воєнного стану, зокрема:
можливість обрання банком/установою адреси місцезнаходження, за якою проводитиметься виїзна перевірка (якщо такі дані надані НБУ не пізніше ніж за п'ять робочих днів до початку виїзної перевірки);
визначення особи, уповноваженої представляти інтереси банку/установи на час проведення виїзної перевірки;
оновлено порядок доведення до відома банку/установи рішення про застосування заходів впливу за порушення вимог законодавства/письмової вимоги НБУ.
Зокрема, відповідно до пункту 43 Постанови, надіслане Національним банком рішення про застосування до Суб'єкта заходів впливу за результатами нагляду уважається доведеним до відома Суб'єкта (отриманим Суб'єктом) у разі неотримання його Суб'єктом з незалежних від Національного банку причин.
Чи матимуть відповідні зміни вплив на український бізнес?
Певні тимчасові послаблення фінансового моніторингу, передбачені вказаною Постановою, безумовно, є позитивним фактором у подальшій взаємодії суб'єктів фінансового моніторингу, як з контролюючими органами, так і з власними клієнтами, як на етапі встановлення ділових відносин, так і в процесі верифікації їхніх фінансових операції.
Серед позитивних переваг затвердження відповідних змін, можна відміти і те, що вони зумовлені оновленням законодавства України, у тому числі законодавства з питань адміністративної процедури, що є частиною імплементаційного законодавства, прийняття якого є безумовною вимогою у процесі приєднання України до європейського економічного простору.
Окрім того, належний порядок виконання вимог законодавства щодо моніторингу фінансових операцій, допоможе зменшити бюрократичні процедури при ідентифікації та верифікації клієнтів.
До того ж, відповідні зміни являються для банків та небанківських установ додатковим інструментом у визначенні та оцінюванні ризиків потенційних порушень, невиконання або ухилення від цільових фінансових санкцій, пов'язаних з фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення, та допоможуть вживати відповідних заходів щодо пом'якшення ризиків згідно з рівнем виявлених ризиків.
Хочете знайти практику правозастосування з актуальних питань? Найповнішу інформацію та інструменти legal research надасть LIGA360. Побачте всебічний контекст з різних інформаційних потоків: 1,8 млн НПА та аналітичних матеріалів, 116 млн судових рішень, 300 реєстрів та відкритих джерел. Замовте презентацію для вашої команди.