Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Перевірки з питань фінмоніторингу 2025

Останнім часом в Україні значного суспільного інтересу набуває питання фінансового моніторингу. 

Ключовим документом, що регулює процедуру реалізації фінмоніторингу є Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (далі Закон №361-ХІ). 

Варто зазначити, що запровадження процедури перевірки фінансових операцій з метою протидії відмиванню доходів є частиною програми гармонізації нашого законодавства із нормами четвертої Директиви ЄС 2015/849 та Регламенту ЄС 2015/847, стандартами Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму (FATF). 

Відповідно до ст. 1 Закону № 361-ХІ, фінансовий моніторинг - сукупність заходів, що вживаються суб'єктами фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії, що включають проведення державного фінансового моніторингу та первинного фінансового моніторингу. 

Тобто бачимо, що закон №361-ХІ виокремлює два різновиди фінансового моніторингу, а саме державний та первинний моніторинг. 

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону № 361-ХІ, фінмоніторинг на первинному рівні здійснюється банками, страховиками, ломбардами, іншими фінансовими установами, операторами платіжних систем тощо. Поряд з цим спеціально визначеними суб'єктами первинного фінансового моніторингу є суб'єкти аудиторської діяльності, бухгалтери, нотаріуси, адвокати, юридичні фірми та інші.  Саме з первинним видом фінмоніторингу може зіткнутися будь-який громадянин під час здійснення фінансових операцій в банках. Здебільшого це відбувається у разі виявлення підозрілих платежів, що можуть свідчити про відмивання коштів, або ж що кошти не мають офіційного джерела походження. 

Згідно ч. 3 ст. 6 Закону № 361-ХІ, на державному рівні фінмоніторинг реалізується Національним банком України, Державною службою фінансового моніторингу України, Міністерством юстиції України, Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, Міністерством цифрової трансформації України. 

Слід звернути увагу, що державний фінансовий моніторинг є комплексною процедурою. Перш за все він передбачає перевірку Державною службою фінансового моніторингу України інформації про фінансові операції, що подається суб'єктами первинного і державного фінансового моніторингу, іншими державними органами. Поряд з цим, державний фінансовий моніторинг - це сукупність заходів, що вживаються іншими суб'єктами, визначеними частиною третьою статті 6 цього Закону, і спрямовані на виконання вимог законодавства у сфері запобігання та протидії. 

Саме на рівні державного фінмоніторингу передбачена реалізація планових перевірок суб'єктів первинного фінмоніторингу з метою виявлення імовірних порушень вимог законодавства у сфері запобігання та протидії.  

Такі перевірки сприяють тому, що банки та інші фінустанови в процесі реалізації фінмоніторингу на первинному рівні дотримуються належним чином встановлених вимог законодавства у цій сфері. 

Варто зазначити, що наприкінці 2024 року Національний банк України, повідомив про заплановані у 2025 році виїзні перевірки з питань фінансового моніторингу, дотримання вимог валютного та санкційного законодавства семи банків та дев'яти установ.   

Зокрема перевірки торкнуться таких банків: 

  • у I кварталі -  ПАТ “МТБ БАНК” (ЄДРПОУ 21650966), АТ “МІБ” (ЄДРПОУ 35810511); 

  • у II кварталі - Акціонерний банк “Південний” (ЄДРПОУ 20953647), АТ “Ощадбанк” (ЄДРПОУ 00032129), АТ “ТАСКОМБАНК” (ЄДРПОУ 09806443); 

  • у III кварталі - АТ “Райффайзен Банк” (ЄДРПОУ 14305909); 

  • у IV кварталі -  АТ “БАНК АВАНГАРД” (ЄДРПОУ 38690683).  

  • До переліку установ увійшли:  

  • у I кварталі -  ТОВ “УПР” (ЄДРПОУ 37973023), ПрАТ СК “ПЗУ УКРАЇНА” (ЄДРПОУ 20782312); 

  • у II кварталі - ТОВ “ФАРД СТАНДАРТ” (ЄДРПОУ 39373312); 

  • у III кварталі - ТОВ “ФК “Контрактовий дім” (ЄДРПОУ 35442539), ТОВ “СВІФТ ГАРАНТ” (ЄДРПОУ 39859339), ПрАТ “СК “ВУСО” (ЄДРПОУ 31650052); 

  • у IV кварталі - ТОВ “ФК МБК” (ЄДРПОУ 37973945), ТОВ “АЙ ЛОМБАРД” (ЄДРПОУ 44916262), ТОВ “1 БЕЗПЕЧНЕ АГЕНТСТВО НЕОБХІДНИХ КРЕДИТІВ” (ЄДРПОУ 39861924).  

Варто наголосити, що детально процедура здійснення перевірок регулюється Положенням про порядок організації та здійснення нагляду у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду у сфері реалізації спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), затвердженого постановою Правління Національного банку України від 30 червня 2020 року № 90. 

У разі виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства  у сфері запобігання та протидії, суб'єкт державного фінансового моніторингу може притягнути суб'єкт первинного фінмоніторингу до відповідальності. 

Відповідно до ч. 3 ст. 32 Закону № 361-ХІ передбачені наступні санкції: 

1) письмове застереження; 

2) відкликання ліцензії та/або інших документів, що надають право на здійснення діяльності, з провадженням якої в особи виникає статус суб'єкта первинного фінансового моніторингу, у встановленому законодавством порядку; 

3) покладення на суб'єкта первинного фінансового моніторингу обов'язку відсторонення від роботи посадової особи такого суб'єкта первинного фінансового моніторингу; 

4) штраф;  

5) укладення письмової угоди із суб'єктом первинного фінансового моніторингу, за якою суб'єкт первинного фінансового моніторингу зобов'язується сплатити визначене грошове зобов'язання та вжити заходів для усунення та/або недопущення в подальшій діяльності порушень вимог законодавства у сфері запобігання та протидії, забезпечити підвищення ефективності функціонування та/або адекватності системи управління ризиками тощо (далі - угода про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії). 

Отже, попри дію воєнного стану, державні перевірки в різних сферах, зокрема і щодо питань фінмоніторингу не втратили своєї актуальності. У зв'язку з цим банкам та іншим фінансовим установам потрібно бути готовими до можливої перевірки їх діяльності на предмет дотримання вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення. 

LIGA360 забезпечить ваш бізнес інформацією, необхідною для комплексного управління ризиками. Наші інструменти дозволяють попереджати ризики співпраці з партнерами, а також законодавчі, судові й інформаційні загрози й вживати своєчасних заходів щодо їх мінімізації. Оцініть можливості LIGA360, замовивши персональну презентацію вже сьогодні. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему