Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську
ЗЕД

Французький бізнес в Україні: головні виклики та очікування

7 листопада 2019, 15:45
1961
0
Реклама

ЛІГА:ЗАКОН Бізнес у рамках спільного проекту з Європейською Бізнес Асоціацією поспілкувалася з топ-менеджерами, які представляють компанії з французьким корінням в Україні.

Генеральний директор Schneider Electric в Україні Михайло Бубнов і Лариса Бондарєва, заступник голови Правління Креді Агріколь Банку, директор з корпоративного бізнесу та фінансових ринків, розповіли, як їх компанії працюють в Україні та як іноземний бізнес реагує на реформи.

Про компанії

Schneider Electric - провідний розробник і постачальник комплексних енергоефективних рішень для енергетики та інфраструктури, промислових підприємств, об'єктів цивільного та житлового будівництва, а також центрів обробки даних. Компанія працює на ринку України 25 років. Виробничі потужності компанії розташовані майже у всіх європейських країнах, зокрема, у Польщі, Словаччині, Словенії, Франції, Німеччині та Італії. Schneider Electric позиціонує себе як найбільш локальну міжнародну компанію, яка враховує вимоги ринку та потреби людей у кожній країні.

Креді Агріколь Банк - найстарший іноземний банк в Україні, який працює на вітчизняному ринку з 1993 року. Власником банку є одна з найбільших фінансових груп світу - Credit Agricole (Франція), яка включає банки, страхові та лізингові компанії, представлені більш ніж у 50 країнах. Регіональна мережа банку в Україні охоплює всі області країни та налічує 150 відділень. Креді Агріколь активно співпрацює з міжнародними компаніями, локальним корпоративним бізнесом, малим і середнім бізнесом та приватними особами. Банк надає повний спектр послуг, приділяючи особливу увагу співпраці з компаніями агропромислового комплексу. Крім того, банк є лідером на ринку автокредитування завдяки партнерству з виробниками.

Що турбує бізнес сьогодні

Михайло Бубнов: Сьогодні ми бачимо, що ринок зростає, як і рівень достатку людей, що є дуже гарною тенденцією та говорить про те, що ми рухаємося в правильному напрямку. Щодо питання корупції, то можу впевнено казати, що для нашого бізнесу цієї проблеми не існує. І не тому, що ми з нею працюємо, а тому, що ми її не бачимо.

Я вважаю, що коли приходить новий керівник, це стосується як бізнесу, так і держави, у нього має бути один рік, щоб себе проявити. Такий період ми зараз маємо в Україні - період формування нової команди та побудови нового фундаменту. Втім, дуже важливо не зруйнувати все, що маємо сьогодні. У нашої влади є ще дев'ять місяців, аби показати результат, а ми повинні дати їй шанс. Ще зарано робити висновки, але вже зараз є багато позитивних змін, наприклад, зростання ВВП та укріплення гривні.

Лариса Бондарєва: Команда Креді Агріколь завжди намагається бути там, де наші клієнти. Ми часто здійснюємо бізнес-подорожі всією країною та за її межами, зустрічаємося із різними компаніями, дізнаємося, що насправді важливо для бізнесу клієнтів. А це - стабільність економічного розвитку, політична та геополітична ситуація, надійність фінансового сектору України. Нам цікаво було почути думки про те, що одним із важливих критеріїв для рішення іноземних компаній розпочати бізнес в Україні є наявність в країні міжнародних банків з сильними позиціями, таких як Креді Агріколь, які можуть підтримати бізнес.

Варто окремо відзначити, що банківський сектор став більш прозорим і структурованим, і це добрий знак. Банки пройшли кризу, сектор став більш стійким та здоровим, це важливо для клієнтів. Валютна лібералізація також дала позитивний сигнал, який добре прийняв бізнес, особливо іноземні компанії. Що зараз дійсно важливо для економіки України - це незалежний Національний банк та прогнозованість подальших кроків.

Також ми слідкуємо за ситуацією навколо земельної реформи. Для країни важливо підготувати якісне законодавче поле, тому у банку створена робоча група, яка співпрацює з профільним міністерством та бізнес-асоціаціями. Наразі існують відкриті питання в тому числі щодо реєстру землі - він наповнений лише на 70%, а без якісних вхідних даних банки не зможуть надавати повний спектр послуг.

Ми розраховуємо, що банківський сектор стане більш конкурентним. До того ж, вже кілька років поспіль міжнародні фінансові установи виявляють зацікавлення у напрямі інвестування в деякі державні банки.

Щодо вартості кредитів: поки ми не можемо прогнозувати, що вона буде радикально знижена у цьому році. Але важливо, що НБУ почав надавати прогнози облікової ставки на декілька років вперед. Згідно з цими прогнозами, наприкінці 2021 року облікова ставка може наблизитися до 8%, але лише за умови стійкого зниження інфляції до цільового рівня 5%. І це ще один сигнал для ринку щодо поступового зниження відсоткових ставок.

Залишаються відкритими питання щодо довіри населення до стійкості економіки та фінансової системи країни. А від цього також залежить вартість фінансового ресурсу, адже, якщо немає довіри до національної валюти та банківської системи, то очікувати, що громадяни будуть готові розміщувати свої кошти у гривні під низькі відсотки, не доводиться. А без дешевих депозитів не буває і дешевих кредитів. Звісно, ще потрібно працювати в цьому напрямі, але в 2019 році ми вже бачимо позитивну динаміку - гривневі депозити населення в українських банках зростають. Тобто довіра повертається, і це - добрий знак.

Реакція на реформи

Михайло Бубнов: Якщо говорити про останні ініціативи щодо фіскалізації бізнесу (закони про РРО та кешбек), тут є досить чутливі моменти. Зарано говорити про негативні наслідки, але дуже важливо, щоб податкова служба не взяла напрямок боротьби зі слабкими. На мою думку, краще почати з врегулювання адміністрування податків великих корпорацій, оскільки тиск на малий і середній бізнес не сприятиме інноваціям та розвитку України. Для зростання малого бізнесу дуже важливо, щоб ризики для підприємця були мінімальні. Якщо ризик помилки невеликий, багато українців буде йти у бізнес і розвивати його, але якщо вони почнуть рахувати скільки їм коштуватиме касовий апарат, його обслуговування, як контролювати видачу чеків тощо, то зваживши усі «за» і «проти», ваги можуть схилитися не на користь розвитку бізнесу. У Європі ця система давно успішно працює, і нам, звісно, потрібно впроваджувати це в Україні, але починати потрібно з великого бізнесу. Держава сьогодні повинна розвивати малий та середній бізнес і допомагати йому, але насамперед - не заважати.

Анна Дерев'янко: Я розумію стурбованість бізнесу з цього приводу, але ми маємо розуміти, що тіньова економіка сягнула майже 50 % і одним із інструментів боротьби з нею є фіскалізація. Тому ЄБА підтримує таку ініціативу та позицію влади, яка спрямована на виведення економіки України з тіні. Це є одним з кроків у напрямку створення рівних правил гри. Крім того, закони не вбачають додаткового фінансового навантаження на бізнес, а навпаки дозволяють працювати у легальній площині. Також ми, як бізнес-асоціація, виступаємо за справедливу систему правосуддя та наголошуємо на тому, що має бути менше нездорової бюрократії, а умови для бізнесу мають бути комфортними та рівними для всіх. Звичайно, ці рішення є непопулярними, але потрібно починати впроваджувати механізми для виходу бізнесу в прозору площину та якісно проводити роз'яснювальну роботу й підвищувати рівень комунікації влади з бізнесом.

Про головні виклики та цінності

Учасники дискусії зійшлися на думці, що серед головних викликів бізнесу сьогодні, насамперед, є люди. Існує відчутна криза кваліфікованого персоналу і підприємства більше звертають увагу на людські якості та інвестують в професійне навчання (Агрошкола, Учбово-демонстраційний центр Іnnovation Hub Schneider Electric). Серед головних критеріїв відбору персоналу - бажання розвиватися та виходити із зони комфорту. Змінюється підхід до управління персоналом, HR перетворюється на HC (людський капітал). Люди, інновації та корпоративна соціальна відповідальність - головна стратегія та орієнтири бізнесу.

Наприкінці зустрічі Олександр Липський, керівник напрямку "Бізнес" ЛIГА:ЗАКОН, подякував Анні Дерев'янко та ЄБА за чудову організацію зустрічі, розповів про компанію ЛIГА:ЗАКОН та корисні для бізнесу інноваційні продукти компанії:

СONTR AGENT - сервіс моніторингу та перевірки контрагентів, який дозволяє володіти актуальною інформацією про бізнес-партнерів;

SEMANTRUM - сервіс медіамоніторингу, який допомагає відстежувати, що пишуть, говорять чи показують ЗМІ стосовно вас чи вашої компанії;

PatentBot - чат-бот, який допомагає в режимі 24/7/365 реєструвати торговельні марки і фіксувати авторські права в кілька кліків через Facebook Messenger або веб-версію. Процес подачі заявки на реєстрацію торговельної марки або фіксацію авторського права займає 5 - 7 хвилин;

ReporTaх - бот-бухгалтер для ФОП, який самостійно розраховує та сплачує податки, а також подає звітність до держорганів. Сервіс доступний для ФОП другої та третьої групи, які не мають оформлених працівників.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини