Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Рейдерський промисел стає все більш масштабним і технологічним

9 листопада 2017, 10:09
188
0
Реклама

Минув рік з моменту набрання чинності Законом № 1666, спрямованим на вдосконалення державної реєстрації прав на нерухоме майно та захист прав власності. В експертному середовищі цей нормативно-правовий акт ще називають «антирейдерським законом» унаслідок того, що передбачені ним нововведення мають захистити власників, чиї активи часто стають об'єктами рейдерських посягань нерухомість і корпоративні права.

Про найбільш гучні випадки рейдерства ми повідомляємо для звернення уваги на існуючі ризики. Нагадаємо про окремі приклади рейдерських атак, що вказують на вразливі місця захисту активів бізнесу.

Так, минулої весни в Києві було затримано злочинне угрупування, яке займалося рейдерськими захопленнями житлової нерухомості. Зловмисники вишукували занедбані квартири і на обраний об'єкт виготовлялися підроблені правовстановлюючі документи з оформленням на підставних осіб. Надалі нерухомість продавалася добросовісним набувачам. Правоохоронці повідомили, що зловмисниками використовувалися не лише підроблені документи, а й справжні паспорти і навіть нотаріальні бланки. Подібною діяльністю займалася і група харків'ян, що підшукують квартири померлих власників. Від їх імені заднім числом рейдери підробляли договори купівлі-продажу, доручення і заповіти. Відомо про 7 епізодів таких злочинів.

Поширене використання рейдерами судових рішень підтвердив львівський випадок, де на підставі фіктивних документів суд визнав право власності на об'єкт нерухомості за зловмисниками. Цікаво те, що задіяним у рейдерській схемі виявився співробітник прокуратури. Іншій групі рейдерів протягом 2015 - 2016 років вдалося підробляти рішення від імені колишніх суддів одного з ліквідованих районних судів Донецька. Усі відомі слідству «судові рішення» стосувалися зміни власників квартир у 2013 - 2014 роках у населених пунктах, що знаходяться зараз на тимчасово окупованій території Донецької області. Злочинцям допомагав діючий суддя одного з районних судів Одеської області.

У Дніпрі поліцейські викрили злочинну схему неправомірного заволодіння 21 підприємством, серед яких і банківська установа. Заволодіти правами на бізнес рейдерам вдалося за допомогою підробних документів, що підтверджують перехід корпоративних прав.

Наведені приклади підтверджують те, що не втрачають актуальності питання антирейдерської профілактики. Базою захисту активів має бути їх постійний юридичний і фізичний контроль. Правовий статус майна можна відстежувати шляхом звернення до реєстру нерухомості, причому найзручніше контролювати зміни в реєстрі нерухомості в електронному режимі. Таку можливість надає спеціальний сервіс SMS-Маяк, запущений на технічній базі «ЛІГА:ЗАКОН». З його допомогою про зміни в реєстрі нерухомості можна оперативно дізнатися SMS-повідомленням, електронним листом, а також через сповіщення в кабінеті користувача.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини