Застава зберігає свою силу для нового власника майна лише за умови наявності у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна відповідних відомостей про обтяження, які внесені до такого реєстру перед відчуженням предмета застави. Якщо на майно накладено обтяження вже після передачі у власність, то таке обтяження є безпідставним.
Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 18 березня 2020 року у справі № 202/5584/18.
Аналітична система аналізу судових рішень Verdictum надає доступ до 85 млн судових рішень та допомагає оперативно вивчити позицію конкретного судді та колег у схожих справах. Окрім цього система надає доступ до розкладу судових засідань і завантаженості суддів. Отримайте доступ до Verdictum, доки діє знижка 20% (знижка діє тільки у травні)
Обставини справи
Особа звернулася до суду із позовом до акціонерного товариства "Акцент-Банк" про скасування державної реєстрації обтяження рухомого майна.
Позовна заява мотивована тим, що вона придбала автомобіль, право власності на який було зареєстровано за нею, що підтверджується відповідним свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу.
Бажаючи продати вказаний транспортний засіб, вона отримала витяг з Державного реєстру обтяжень рухомого майна, з якого дізналася, що на автомобіль було накладено обтяження - застава рухомого майна, підставою накладення обтяження зазначено договір застави, за яким обтяжувачем є ПАТ "А-Банк".
Вказувала, що на момент придбання транспортного засобу вказане обтяження було відсутнє, накладене лише 21 липня 2017 року, тоді як договір купівлі-продажу між сторонами укладено 12 липня 2017 року. Таким чином, на належне їй майно було безпідставно накладено приватне обтяження, чим порушено її майнові права щодо розпорядження власністю.
На підставі вказаного позивачка просила суд виключити з Державного реєстру обтяжень рухомого майна запис про обтяження автомобіля.
Суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, у задоволенні позову відмовив. Позивач подав касаційну скаргу.
Позиція Верховного Суду
ВС суд задовольнив вимоги позивача, скасувавши рішення попередніх судів, з огляду на таке.
Відповідно до вимог чинного законодавства України застава зберігає свою силу для нового власника майна за умови наявності у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна відповідних відомостей про обтяження, які внесені до такого реєстру перед відчуженням предмета застави.
У протилежному випадку набувач вважається добросовісним і набуває право власності на таке рухоме майно без обтяжень.
З урахуванням вказаного, встановивши, що на час придбання позивачем спірного автомобіля у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна були відсутні відомості про його обтяження, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли помилкового висновку про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки остання позивачка добросовісним набувачем автомобіля, а тому відповідно до статті 391 ЦК має право вимагати усунення перешкод у здійсненні нею права користування та розпоряджання своїм майном.
Для побудови виграшної стратегії захисту в суді необхідно багато часу приділяти вивченню правових прецедентів і норм права. ЛІГА:ЗАКОН розробила комплексне рішення LIGA360:АДВОКАТ, яке об'єднує головні інструменти для ефективної роботи адвоката в єдиному робочому просторі. Крім зручного доступу до найбільшої бази НПА, судових рішень та інформації про компанії й підприємців, ви отримуєте низку додаткових переваг: сповіщення про зміни в законодавчому полі, нові судові рішення, стан контрагентів; створення бази корисних посилань; персональну стрічку новин за обраними темами та джерелами. Спробуйте у травні зі знижкою 30 %.
Також читайте:
При яких діях довіреної особи договор визнають недійсним;
Закінчення строку дії договору не свідчить про його виконання;
Чи можна не сплатити постачання товарів, посилаючись на неправильне оформлення документів.