Особа має право вимагати відчуження усієї її земельної ділянки для суспільних потреб, не погодившись на відчуження лише її частини, як того вимагали місцеві органи влади (у даному випадку - для будівництва доріг). Відчуження частини земельної ділянки особи без її згоди є втручанням у право на мирне володіння.
Відповідне положення міститься у постанові КАС ВС від 10 червня 2020 року у справі № 851/25/19. З повним текстом постанови можна ознайомитися в системі аналізу судових рішень VERDICTUM. Тестовий доступ в систему можна оформити тут.
Обставини справи
Особа не погодилася з тим, що частина земельної ділянки, яка їй належала, повинна бути відчужена для будівництва автомобільних доріг, з чим звернулася до суду.
Позиція Верховного Суду
ВС погодився з тим, що відчуження частини земельної ділянки особи без її згоди є втручанням у право на мирне володіння.
Абз. 2 ч. 5 ст. 3 Закону № 1559-VI передбачено спеціальне регулювання відчуження частини земельної ділянки саме для будівництва, капітального ремонту, реконструкції та обслуговування автомобільних доріг, мостів, естакад та об'єктів, необхідних для їх експлуатації.
При цьому норма законодавства надає пріоритет саме волі власника земельної ділянки щодо вирішення питання про можливість раціонального використання решти її площі за цільовим призначенням.
Буквальне тлумачення вказаної норми свідчить, що законодавцем не висувається вимог щодо необхідності доведення власником землі неможливості раціонального використання решти земельної ділянки і власник наділений правом самостійно визначати можливість або неможливість використання решти земельної ділянки, а також звертатися з вимогою про відчуження всієї земельної ділянки.
У цій справі особа скористався наданим їй законом правом та звернувся до Кобеляцької районної державної адміністрації з вимогою про відчуження всієї земельної ділянки.
З огляду на положення абз. 2 ч. 5 ст. 3 Закону № 1559-VI, позовні вимоги Кобеляцької районної державної адміністрації про відчуження тільки частини земельної ділянки площею 0,2655 га із загальної площі земельної ділянки 5,8 га є втручанням держави у право на мирне володіння майном без дотримання засад пропорційності, як того вимагає ст. 1 Першого протоколу Конвенції та прецедентна практика ЄСПЛ і є недопустимим.
ЛІГА:ЗАКОН розробила LIGA360:АДВОКАТ - комплексне рішення, що поєднує головні інструменти в єдиному робочому просторі для адвоката:
- повна база НПА;
- коментарі до кодексів;
- 85 млн судових рішень;
- подібні справи;
- правові позиції Верховного Суду;
- 6,5 млн досьє компаній і ФОП.
Замовляйте доступ зі знижкою 30 %.
Також читайте:
Велика Палата висловилася щодо відмови у наданні земельної ділянки у користування;
Велика Палата визначила, чи може держава забрати у володільця прибрежну зону;
ВС визначив підстави для захисту права власності земельної ділянки.