Особі не може ставитись у провину службова недбалість, якщо підготовлені нею документи перевіряли й затверджували державні органи. Тим більше, якщо останні сумлінно поставилися до виконання своїх повноважень.
Відповідне положення міститься у постанові ККС ВС від 23 червня 2020 року у справі № 159/3738/16-к. З її повним текстом можна ознайомитися в системі аналізу судових рішень VERDICTUM. Тестовий доступ в систему можна оформити тут.
Обставини справи
Особа обвинувачувався органом досудового розслідування у тому, що він, будучи наділений повноваженнями по виконанню адміністративно-господарських та організаційно-розпорядчих функцій, тобто будучи службовою особою, в порушення вимог посадової інструкції, пункту 6.24 статуту ТОВ "Західтепло" та законодавства України, злочинно недбало ставлячись до своїх дій, неналежно виконуючи свої службові обов'язки, подав до не уповноваженого органу за невстановленою формою розрахунок вартості тарифу 1 Гкал теплової енергії, що вироблялася модульними котельнями ТОВ "Західтепло", який був завищений зайвим показником, "Втрати тепла на теплотрасі", що призвело до затвердження такого розрахунку не уповноваженим органом без перевірки його правильності та обґрунтованості і подальшого використання ТОВ "Західтепло" у вищевказаних договірних відносинах із професійно-технічним училищем за період часу з 20 лютого 2013 року по 20 червня 2014 року, у зв'язку з чим, вказаними двома навчальними закладами на рахунки ТОВ "Західтепло" було зайво сплачено грошові кошти в сумі 191 591,08 гривень, чим спричинено тяжкі наслідки у вигляді завдання матеріальних збитків Волинському обласному бюджету та вказаним закладам освіти у зазначеній сумі за вищевказаний період сукупно.
Позиція Верховного Суду
Суд вирішив, що такі дії не можуть ставитися особі у провину та відповідно передбачати відповідальність за частиною 2 статті 367 КК, з огляду на таке.
В суді апеляційної інстанції встановлено, що відповідно до рішення виконавчого комітету Ковельської міської ради від 4 січня 2013 року ТОВ "Західтепло" погоджено тарифи на послуги з постачання теплової енергії виробленої модульною котельною згідно калькуляцій. Цим же рішенням контроль за виконання покладено на заступника міського голови. Зазначене рішення виконкому погоджено заступником міського голови, юридичним відділом, керуючим справами, а також іншими членами виконкому без будь-яких зауважень. Згідно наданої калькуляції вартості 1 Гкал теплоти виробництва модульної котельні ТОВ "Західтепло" втрати тепла на теплотрасі становлять 15 %.
Колегія суддів зауважує, що особі не може ставитися в провину службова недбалість тоді, коли підготовлені товариством документи перевірялися і затверджувалися державними органами. Адже в самому обвинуваченні орган досудового розслідування вказував про неправомірне прийняття міською радою рішення про погодження запропонованого тарифу постачання теплової енергії без перевірки правильності та обгрунтованості розрахунку останнього.
Тобто міською радою, як розпорядником державних коштів, не було перевірено розрахунок вартості теплової енергії, поданої ТОВ "Західтепло".
ЛІГА:ЗАКОН розробила LIGA360:АДВОКАТ - комплексне рішення, що поєднує головні інструменти в єдиному робочому просторі для адвоката:
- повна база НПА;
- коментарі до кодексів;
- 85 млн судових рішень;
- подібні справи;
- правові позиції Верховного Суду;
- 6,5 млн досьє компаній і ФОП.
Замовляйте доступ зі знижкою 20 %