Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

ВС пояснив, коли карантин не перешкоджає реалізації права на апеляційне оскарження

Реклама

Строк виконання процесуальних дій поновлюється лише в тому випадку, якщо він пропущений із поважних причин. Під поважними причинами необхідно розуміти лише ті обставини, які були чи є об'єктивно непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, пов'язані дійсно з істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливлювали своєчасне звернення до суду у визначений законом строк. У кожній справі суд має перевірити, чи наводить особа, яка заявляє клопотання про поновлення строків на оскарження судового рішення, такі підстави. Зазначене узгоджується з усталеною практикою Європейського суду з прав людини.

У разі, якщо клієнт невідкладно потребує правової допомоги, а укладення письмового договору є неможливим (наприклад, через карантинні заходи), такий договір може вчинятися усно, із подальшим його укладенням у письмовій формі в найближчий строк.

Відповідне положення міститься у постанові ККС ВС від 16 грудня 2020 року у справі № 137/785/17.

Усі інструменти для адвоката - у рішенні LIGA360:АДВОКАТ НААУ. Слідкуйте за подіями НААУ, відвідуйте навчальні програми ВША, отримуйте залікові бали в рамках підвищення кваліфікації та доступ до повної бази законодавства, судових рішень, експертної аналітики. Користуйтеся LIGA360:АДВОКАТ НААУ безкоштовно до 15 березня

Обставини справи

Скарга представниці потерпілої - адвоката, яка просила скасувати ухвалу апеляційного суду про відмову в поновленні строку на апеляційне оскарження вироку місцевого суду стосовно двох осіб.

Скаржниця вважала, що причини пропуску строку на апеляційне оскарження є поважними, адже під час оголошення повного тексту вироку місцевого суду вона та її довірителька були відсутні. До того ж копію судового рішення їй було важко отримати у зв'язку з постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARSCoV-2». Водночас скаржниця звертала увагу на неврахування судом обставини, що через карантинні обмеження потерпіла не змогла вчасно підписати з адвокатом договір про надання правової допомоги.

Позиція ВС

Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду залишив без задоволення касаційну скаргу.

Касаційний суд погодився з рішенням суду апеляційної інстанції, вказавши, що ч. 1 ст. 117 КПК встановлено: строк виконання процесуальних дій поновлюється лише в тому випадку, якщо він пропущений із поважних причин. Під поважними причинами необхідно розуміти лише ті обставини, які були чи є об'єктивно непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, пов'язані дійсно з істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливлювали своєчасне звернення до суду у визначений законом строк. У кожній справі суд має перевірити, чи наводить особа, яка заявляє клопотання про поновлення строків на оскарження судового рішення, такі підстави. Зазначене узгоджується з усталеною практикою Європейського суду з прав людини.

Оскаржуваний вирок було проголошено 3 березня 2020 року. Відповідно до аудіо- та відеозаписів судового засідання 3 березня 2020 року та вироку від 3 березня 2020 року потерпіла та її представниця брали участь у розгляді кримінального провадження судом першої інстанції, а також були присутні в цей день на судових дебатах, де їм під технічний запис було повідомлено, що вирок суду буде проголошено цього самого дня.

Однак, незважаючи на те, що строк на апеляційне оскарження вироку суду потерпілою закінчувався 20 квітня 2020 року, її представниця подала апеляційну скаргу 28 квітня 2020 року, тобто поза строком на апеляційне оскарження.

Разом з апеляційною скаргою представниця потерпілої подала клопотання про поновлення пропущеного строку. Розглянувши його, суд апеляційної інстанції встановив, що копію вироку від 3 березня 2020 року потерпіла отримала 19 березня 2020 року, тобто мала змогу та час повідомити своєму представникові про судове рішення.

Окрім того, оскаржуваний вирок був оприлюднений у Єдиному державному реєстрі судових рішень 6 березня 2020 року, що також давало можливість учасникам провадження ознайомитися із судовим рішенням.

Твердження адвоката щодо неможливості укласти вчасно договір про надання правової допомоги через карантинні заходи також були спростовані апеляційним судом, оскільки відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 27 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» у разі, якщо клієнт невідкладно потребує правової допомоги, а укладення письмового договору є неможливим, такий договір може вчинятися усно, із подальшим його укладенням у письмовій формі в найближчий строк. Тобто під час надання правової допомоги потерпілій письмовий договір між нею та адвокатом міг бути укладений пізніше або після закінчення карантинних заходів.

Спрогнозуйте результат рішення суду з Verdictum PRO. ЛІГА:ЗАКОН презентує для вас першу систему аналізу судових рішень із функціоналом передбачення вірогідності перемоги у суді у всіх трьох інстанціях за допомогою штучного інтелекту. Функціонал прогнозування на підставі аналізу тексту позовної заяви створено для попередньої оцінки ризиків та економії часу адвоката під час підготовки до судових засідань. Сьогодні Verdictum PRO аналізує понад 80 млн документів. 

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини