Встановлення фактів порушення нотаріусом чинного законодавства України під час вчинення нотаріальних дій входить до повноважень Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату, та не належить до виключної компетенції суду.
Відповідне положення міститься у постанові КАС ВС від 31 серпня 2021 року у справі № 580/3506/19.
Як швидко знаходити судові справи? У LIGA360 є більше 20 фільтрів для пошуку. Інстанції, регіони, імена суддів, форми судочинства - укажіть параметри що цікавлять саме вас. Замовляйте тест-драйв прямо зараз.
Обставини справи
Позивач звернув увагу на те, що рішення про анулювання виданого йому свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю було прийнято відповідачем з посиланням на підпункт "е" пункту 2 частини першої статті 12 Закону "Про нотаріат", у зв'язку з неодноразовим порушення чинного законодавства при вчиненні нотаріальних дій, тоді як перевірка здійснювалася та відповідне подання вносилося Головним територіальним управлінням юстиції у Черкаській області з інших підстав - у зв'язку з грубим порушенням закону, яке завдало шкоди громадянину.
Також позивач зазначив, що відповідач розглянув подання з перевищенням наданих йому повноважень, оскільки встановлення фактів порушення нотаріусом чинного законодавства України під час вчинення нотаріальних дій не входить до повноважень Комісії, а належить до виключної компетенції суду.
Позиція ВС
Підпунктом "е" пункту 2 частини першої статті 12 Закону № 3425-XII передбачено, що свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю може бути анульовано Міністерством юстиції України за рішенням Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату, прийнятим на підставі подання, зокрема, головних управлінь юстиції в областях, у випадках неодноразового порушення нотаріусом чинного законодавства або грубого порушення закону, яке завдало шкоди інтересам держави, підприємств, установ, організацій, громадян при вчиненні нотаріальних дій та/або інших дій, покладених на нотаріуса відповідно до закону.
Частиною дев'ятою статті 10 Закону № 3425-XII передбачено, що питання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю розглядається Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату за поданням, зокрема, головних управлінь юстиції в областях у випадках, визначених цим Законом.
Положенням про Вищу кваліфікаційну комісію нотаріату, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року № 923 далі - (Положення № 923), визначено, що Вища кваліфікаційна комісія нотаріату утворюється при Мін'юсті (пункт 1 Положення). Комісія відповідно до покладених на неї завдань розглядає подання, зокрема, головних управлінь юстиції про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю (пункт 4 Положення № 923).
Комісія приймає рішення більшістю голосів присутніх на засіданні членів Комісії. Рішення викладається в письмовій формі, підписується головуючим на засіданні та членами Комісії, які брали участь у засіданні (пункт 14 Положення № 923).
За результатами розгляду питання Комісія ухвалює рішення про анулювання або відмову в анулюванні свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю (підпункт 5 пункту 22 Положення № 923).
Отже, за наведеного правового регулювання правовідносин, що склалися у даній справі, є обґрунтованим висновок судів попередніх інстанцій про те, що Комісія, приймаючи 28.05.2019 року рішення за № 1 про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, виданого на ім'я позивачки, діяла в межах наданих їй законом повноважень та у спосіб, визначений законом.
Не пропустіть важливих змін щодо ваших договорів. Налаштуйте розширений моніторинг сторін з функціоналом CONTRACTUM у LIGA360. Отримуйте сповіщення про зміни у ЄДР, перевірки, відкриті провадження чи участь компаній у тендерах. Деталі за посиланням.