Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як захистити бізнес у наші дні: поради юристів для CEO та власників компаній

14.25, 20 серпня 2019
2857
0

«Безхмарне» майбутнє ведення бізнесу в Україні

Зовсім нещодавно Україна пережила президентські та парламентські вибори. Точаться активні дискусії щодо юридичної можливості та доцільності проведення позачергових місцевих виборів. Зміна влади в Українських реаліях - це завжди потрясіння для курсу гривні на міжбанку, що впливає на бізнес в цілому. Незважаючи на ці події, відповідно до даних опитування, проведеного НБУ, індекс очікування ділової активності підприємств оцінюється доволі оптимістично. Та й курс гривні зростає.

На додаток до цього, представники Міжнародної фінансової корпорації (International finance corporation) стверджують, що за останні декілька років реформ в Україні запроваджено більше, ніж за весь період незалежності. Зважаючи на це, іноземні інвестори кажуть про те, що їх бізнес в Україні зростає двозначними цифрами.

Проте чи все так добре, як нам це описують у новинах та у офіційних повідомленнях?!

Спираючись на багаторічний досвід, чомусь відповідь на поставлене запитання не така й позитивна. Однією з причин цього слугує постійна активізація органів правопорядку після виборів для виявлення «злочинних схем» попередньої влади і чомусь завжди у цих схемах, на їх думку, задіяний майже весь бізнес в Україні. На додаток до обшуків та податкових перевірок, методом швидкого заробітку «ображених» за довгі роки недоброчесних партнерів та інших впливових осіб слугує рейдерство. А окрім зовнішніх загроз, доволі часто компанію розкрадають ще й зсередини.

Звісно, кожен власник та CEO компанії завжди сподівається на те, що його така участь мине. На практиці виходить ситуація, коли лише підготовлена як до внутрішніх, так і зовнішніх викликів компанія здатна з честю та без особливих болючих втрат пережити скрутні часи.

Ми зібрали актуальні поради для мінімізації та виключення негативних ризиків та наслідків для компанії.

Станислав Борис

1. Internal corporate investigation (Внутрішнє розслідування). Структурування.

Шахрайство на підприємстві - явище досить небезпечне та несе за собою багато несприятливих наслідків. Перш за все, це шкода діловій репутації/бренду і втрата прибутку. Крім того, якщо інформація про ненадійність системи безпеки компанії пошириться серед широких мас (а іноді досить і бізнес-партнерів), компанії може бути відмовлено в доступі до публічних закупівель; ініційовано міжнародне розслідування - в випадку співпраці з іноземними підприємствами; до компанії можуть бути застосовані заходи кримінально-правового характеру. При наявності факту шахрайства компанія, безумовно, зазнає збитків матеріального характеру.

Шахрайство можна поділити на кілька видів, взявши за основу для градації суб'єкт , від якого може йти дана загроза:

1) розтрата або розкрадання з боку найманого працівника;

2) шахрайство з боку співкерівників або менеджерів;

3) афери з інвестиціями;

4) шахрайство з боку постачальників;

5) шахрайство з боку замовника або клієнта.

В даному випадку внутрішнє розслідування допоможе не лише у боротьбі з нецільовою втратою коштів, а й забезпечить обізнаність у внутрішніх процесах та прогалинах. Доведеним фактом є те, що за наявності можливості вчинити шахрайство співробітниками та партнерами відносно підприємства, залишається юридичний слід, який може зіграти злий жарт при податковій перевірці, що, в свою чергу, може перерости у кримінальне провадження. За такого розвитку подій підприємство буде страждати не лише від внутрішніх загроз, а й стане відкритим для зовнішніх нападків як зі сторони органів правопорядку, так і рейдерів. Незалежне внутрішнє розслідування дозволяє мінімізувати наведені ризики.

Результатом внутрішнього розслідування має стати структурування компанії зсередини, тобто, комплексна робота юристів, аудиторів та керівництва для налаштування бізнес процесу таким чином, щоб виявлений інцидент не міг повторитися.

2. Система відповідальності.

Навіть якщо керівник компанії максимально відкритий до своїх працівників, в український реаліях метод «батога і пряника» завжди працює на відмінно.

Доволі часто будь-який виток інформації, яким чудово вміють користуватись оперативні співробітники правоохоронних органів, трапляється через психологічні аспекти індивідууму (необережність , необачність та довірливість). В такому разі стримуючим фактором буде робоча та зрозуміла система політик та відповідальності за їх порушення у компанії.

Створивши ефективну систему відповідальності за порушення обов'язків щодо нерозголошення конфіденційної інформації, встановивши порядок використання такої інформації, знаючи про відповідальність за порушення наведених порядків, співробітник компанії навряд захоче за чашкою кави розповідати своєму приятелю з органів правопорядку про таємниці вашої компанії.

Константин Корнеев

3. Не тримати усі «яйця» в одному кошику.

На всіх етапах розвитку та життя бізнесу власник повинен задавати собі запитання: «Чи я зможу продовжувати керувати компанією і чи працюватиме мій бізнес без цих документів/рахунків/персоналу». Якщо відповідь позитивна - рішення прийнято вірно і правопорушникам буде значно важче поставити вас у скрутне становище.

Мова йде, в першу чергу, про правовстановлюючі документи. Їх потрібно мати в декількох примірниках і зберігати в різних місцях. Частину документів, які підлягають нотаріальному посвідченню - скопіювати та завірити у нотаріуса.

Аналогічно і з банківськими рахунками та персоналом. Завжди повинен бути альтернативний банк із альтернативним рахунком. Не можна допускати ситуації, в якій з'являється працівник, заміна якого неможлива або руйнівна для компанії.

В одній із справ рейдерського захоплення опоненти, в межах безфактового кримінального провадження, призначили почеркознавчу експертизу документів. Правоохоронці витребували та надали експерту всю реєстраційну справу компанії. Для проведення експертизи науковець розшив матеріали реєстраційної справи та після дослідження протоколу зборів учасників товариства повернув його на місце. Як виявилося, пізніше у реєстраційну справу повернувся не оригінальний примірник протоколу.

4. Слідкувати за усім.

Сьогодні ринок пропонує чимало інструментів для постійного моніторингу ряду реєстрів та інформаційних баз.

Хорошим початком буде встановлення так званого «маячка» про початок реєстраційних дій. Його функціонал доволі простий та ефективний - при намаганнях внести будь-які зміни до реєстру речових прав про це автоматично буде надіслано SMS-повідомлення на визначений номер телефону.

Також існує багато програм та мобільних додатків для моніторингу різноманітних баз даних. Критерії моніторингу можуть бути різноманітні: від зменшення/збільшення податкового боргу до появи судових рішень у Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Уберегтися від рейдерів допоможуть сервіси SMS-маяк і SMS-маяк Земля, за допомогою яких можна оперативно дізнатися про зміни в реєстрі нерухомості (через SMS - повідомлення, електронним листом, або ж через повідомлення в кабінеті користувача).

5. Digitalization.

Digitalization або цифрування якомога більшої кількості інформації. Чи чули ви про справді успішне рейдерство IT-компанії? Спроби звісно були, але закінчилися вони невдачею.

Кумедним і водночас повчальним було проведення не зовсім законного обшуку в офісі однієї невеликої IT-компанії. Правоохоронці зайшли в приміщення де знаходилось декілька айтішників, що працювали за персональними комп'ютерами. Не розгубившись працівники вимкнули ноутбуки та надали повну волю правоохоронцям. А шукати в кабінеті було нічого, там знаходилися лише ноутбуки із доступом до інтернету. Розгніваний слідчий вилучив усі ноутбуки, які, звісно ж, в заблокованому стані та без інформації йому стали швидко не потрібні. Уся інформація по діяльності такої компанії знаходилася не на персональних комп'ютерах чи у паперовому вигляді, а на віддалених хмарних базах даних.

Роботу згаданої компанії відновлено миттєво шляхом купівлі нових ноутбуків та налаштування доступу до матеріалів, з якими працювали раніше.

Збереження усіх даних на віддалених серверах і з достатнім рівнем шифрування є справді хорошим захистом вразливих місць компанії.

Важко перелічити усі можливості для забезпечення захисту компанії та її активів. Незайвим також буде подумати про безпеку свого бізнесу і тим, хто лише планує розпочинати свою підприємницьку діяльність. До прикладу, існування у переліку засновників компанії-нерезидента буде вірним кроком для унеможливлення рейдерського захоплення бізнесу, оскільки у рейдерів на шляху до вчинення перереєстрації компанії з'являються вагомі юридичні перепони.

Якщо у компанії планується наявність кількох власників, необхідно продумати та зафіксувати чіткий розрахунок вартості часток партнерів, процедуру та умови виходу з компанії партнера, повноваження партнерів.

Хороша служба безпеки та якісний юридичний супровід теж здатні забезпечити спокійний сон керівнику компанії

І не слід забувати про ретельний підбір персоналу, особливо на стратегічно важливі посади (бухгалтер, IT-директор, керівник служби безпеки). На сьогодні існує цілий спектр послуг, які надаються в тому числі юридичними компаніями щодо оцінки благонадійності робітника - це саме той критерій, який не дозволить наявним розуму та амбіціям зруйнувати бізнес зсередини.

Пропонуємо вам отримати тестовий доступ до сервісу CONTR AGENT на 48 годин і перевірити ваших потенційних і існуючих партнерів.

Підбиття підсумків.


«На інших сподівайся, але сам не позіхай». Наразі, залишається вірити, що новообраний парламент у вересні та наново сформований Кабмін буде всіляко підтримувати та реалізовувати оголошену політику Президента щодо розвитку бізнесу в Україні. Дійсно, зі сторони виглядає все доволі безхмарно. Проте, базуючись на отриманому досвіді в нашій державі, необхідно завжди бути готовим до різких та непередбачуваних поворотів долі у вигляді рейдерів та органів правопорядку. Адже до змін законодавства винахідливі рейдери пристосовуються та знаходять нові шляхи для захоплень. Наведені поради дозволять мінімізувати типові ризики, які загрожують нормальному та прогресивному розвитку бізнесу в України.

Станіслав Борис, адвокат Практики безпеки бізнесу АО «Юскутум»

Костянтин Корнєєв, молодший юрист Практики безпеки бізнесу АО «Юскутум»

Рекомендуємо також наступні матеріали:

Антирейдерські Зе-ініціативи та їх шанси на життя

Рейдерство після виборів: як захиститись та зберегти контроль над своїми активами

Рекомендації топ-менеджменту щодо забезпечення корпоративної безпеки в 2019 році

ТОП-10 новин про безпеку бізнесу

У модулі "Алгоритми дій для бізнесу" інформаційно-правових систем ЛІГА:ЗАКОН розміщено інформацію та поради по поширеним випадкам, які можуть виникати під час перевірок органами державного нагляду і контролю. Скористайтеся тестовим доступом за посиланням

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему