У Раді зареєстровано законопроект № 1210, який передбачає збільшення штрафів для податкових агентів і диференціює розміри відповідальності за несплату податків. Проект вже розкритикувала Федерація роботодаців, а бізнес запропонував його допрацювати. Ми попросили експерта роз'яснити, які ризики для бізнесу несе законопроект і до чого слід готуватися.
Ярослав Сокуров |
Що в цьому законопроекті погано, а що добре?
Позитивний момент - запровадження принципу провини платника у складі податкового правопорушення. Тепер неправомірна дія, яка сталася за незалежними від платника обставинами (не з його вини), не може бути порушенням. Проте, пропонується закріпити перелік випадків звільнення від відповідальності, що може значно обмежити застосування принципу на користь бізнесу.
Законопроектом значно збільшено штрафи за деякі правопорушення. Зміни у сфері податкових перевірок теж викликають тривогу. По-перше, податківцям дозволяється повторно перевірити платника по тому ж періоду і предмету. Підстава - інформація від інших держав і матеріали експертиз, які свідчать про порушення. Водночас проект не передбачає, щоб податкова конкретно вказувала: що за інформація була отримана, від якої країни, в якій формі. Такий підхід може дати сигнал до масових повторних перевірок в майбутньому.
По-друге, тепер податкова зможе зупиняти перевірки усіх платників, а не тільки великих (як було раніше). Це право може привести до численних зловживань у відносинах з малим та середнім бізнесом.
По-третє, збільшено строки проведення перевірок. У податкової буде більше часу, щоб знайти порушення і не упустити дрібних деталей для донарахувань.
По-четверте, ще на етапі організації документальної перевірки податкова може скласти акт про неможливість проведення перевірки через відсутність платника за місцем знаходження.
Ще важливо розуміти, що законопроект порушує базові принципи податкового законодавства. А саме - принцип стабільності, згідно з яким зміни до будь-яких елементів податків і зборів не можуть вноситися пізніше ніж за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому діятимуть нові правила і ставки. При цьому, у разі прийняття, норми закону набувають чинності наступного дня з дня публікації /з 1 січня 2020 року/1 липня 2020 року.
Перевірте ваших партнерів та потенційних контрагентів за допомогою сервісу CONTR AGENT від ЛІГА:ЗАКОН. Оформити заявку на повнофункціональний тестовий доступ можна тут.
Які ризики для бізнесу? Чим його прийняття загрожує?
Зміни в частині податкових перевірок можуть призвести до додаткового тиску на бізнес, якого вистачає і зараз.
Чи покращає адміністрування податків?
Прогнозувати поліпшення складно, як мінімум в наших реаліях. Враховуючи наявність ризиків для бізнесу, навряд чи стануться кардинальні зміни в кращу сторону. Тим більше по деяких нормах можливо простежити повернення до старих правил, які були не до душі підприємцям. Сумніваємося, що цього разу буде інакше.
Що важливо знати бізнесу? До чого готуватися?
Законопроект переважно суперечить своїй головній меті - налагодити контакт між бізнесом і податковою. Багато його положень чинять тиск на підприємців і створюють додаткові опції для маніпуляцій контролюючим органам. В майбутньому ситуація може тільки посилюватися. Зараз важливо внести до законопроекту правки, прислухавшись до експертів і представників бізнесу. Якщо цього не станеться, то підприємцям доведеться готуватися до нового, чергового етапу боротьби за свої права і інтереси.
Ярослав Сокуров, старший юрист практики податкового права і бізнес-ефективності Juscutum
В Україні запустили бота-бухгалтера ReporTax для ФОП, який вміє розраховувати та сплачувати податки, а також подавати звітність в держоргани.