Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як здійснюється правосуддя в період карантину?

Аналіз від Arzinger

Перша згадка в Єдиному державному реєстрі судових рішень ("Реєстр") про коронавірус COVID-19 з'явилася в ухвалі Новосанжарського районного суду Полтавської області від 26 лютого 2020 року. Початком повноцінної "епідемії" у Реєстрі можна вважати 12 березня 2020 року - день, коли у ньому з'явилися десятки згадок про новий вірус. Станом на день написання цієї статті кількість згадок збільшилась до 9533.

У цій статі ми спробували проаналізувати стан здійснення адміністративного, господарського та цивільного судочинств у період карантину.

Так яку ж "імунну відповідь" на коронавірус приготувала українська судова система?

Іван Боков

Технічні нововведення у роботі судів

На час написання цієї статті не існувало імперативних норм права, що б встановлювали єдиний обов'язковий підхід до режиму роботи судів, тож кожен суд самостійно вирішував зазначене питання.

Своєрідним орієнтиром для судів стали рекомендації, затверджені рішенням Ради суддів України ("РСУ") від 17 березня 2020 року № 19.

На практиці головними та найцікавішими трендами технічного характеру у роботі судів стали:

· відкладення раніше призначених справ на невизначені дати;

· робота канцелярій судів у безконтактному режимі;

· можливість віддаленого ознайомлення з матеріалами справи.

Відкладення справ на невизначені дати

Загальним трендом для більшості судів стало зняття призначених раніше справ з розгляду.

При цьому, кожен суддя самостійно приймає рішення про скасування засідання і у поодиноких випадках деякі судді все ж таки не скасовують засідання.

У більшості випадків інформування учасників про зняття справи з розгляду відбувається у позапроцесуальний спосіб - через розміщення протягом дня оголошень на офіційному сайті суду.

При цьому, трапляються і курйозні ситуації. Наприклад, на сайті Господарського суду м. Києва розміщено оголошення про скасування оголошення про зняття справ з розгляду.

Отже, учасникам справи необхідно здійснювати щоденний та навіть щогодинний моніторинг сайтів судів, дзвонити помічникам та секретарям суддів, а при розгляді особливо важливих справ - з'являтися до суду аби пересвідчитись, що справа не буде розглянута без їх участі.

Світлана Лапіцька

Робота канцелярії суду у безконтактному режимі

Більшість судових канцелярій з високою долею ймовірності працює у безконтактному режимі і документи можна залишити тільки у спеціальній скриньці.

Отже, врахуйте, що:

· вам не поставлять відмітку суду про отримання документу;

· документи подані в день судового засідання можуть не дійти до судді вчасно.

Не втрачайте важливу інформацію в кризових ситуаціях! Будьте в курсі розкладу судових засідань та завантаженості суддів. Відстежуйте судові справи по контрагентам, аналізуйте Правові позиції та судові рішення. Формуйте власну сильну позицію з системою аналізу судових рішень Verdictum. Отримайте повнофункціональний тестовий доступ за посиланням.

Можливість віддаленого ознайомлення з матеріалами справи

Найцікавішою рекомендацією РСУ стало прохання до судів проводити ознайомлення учасників судового процесу з матеріалами судової справи (за наявності такої технічної можливості) в дистанційному режимі, шляхом надсилання сканкопій матеріалів судової справи на електронну адресу, зазначену у відповідній заяві, а заяви про ознайомлення приймати через дистанційні засоби зв'язку.

Ми ще не встигли перевірити імплементацію цієї рекомендації на практиці, але в інформаційному полі почали з'являтися відгуки, які свідчать про те, що нововведення дійсно працює. Навряд вдасться таким чином ознайомитись зі всіма матеріалами справи, але отримати окремий процесуальний документ цілком можливо.

Отже, зазначення у процесуальних документах свого e-mail несподівано отримало новий сенс.

Процесуальні нововведення у роботі судів

Інструментом покликаним нівелювати вплив загальнонаціонального карантину став прийнятий 30 березня 2020 року Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)", ("Закон"), який набув чинності 02 квітня 2020 року.

Закон, серед іншого, вносить зміни, що стосуються господарського, цивільного та адміністративного процесів. Більшість із змін вводяться тільки на період карантину (наразі до 24 квітня 2020 року), запровадженого на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (з подальшим змінами).

Закон, вочевидь, готувався та приймався нашвидкуруч, а тому містить багато недоліків. Наприклад, незважаючи на раніше визначений законодавчій тренд до уніфікації процесуальних кодексів, зміни до кожного з них відрізняються одна від одної.

Ми проаналізувати основні нововведення, що будуть діяти тільки на період карантину.

Дистанційна участь у судовому засіданні

Закон встановлює можливість проведення судового засідання (окрім закритого розгляду) у дистанційному режимі з використанням технічних засобів учасників справи, за умови:

· наявності у суду технічної можливості; та

· подання учасником справи клопотання за 5 днів до засідання.

NB! Дистанційна участь у засіданні стане можливою лише після прийняття відповідних правил Державною судовою адміністрацію ("ДСА") та їх затвердження Вищою радою правосуддя.

У ДСА зазначають, що основною задачею квітня 2020 є впровадження відповідного програмного забезпечення, що забезпечить можливість дистанційної участі у судовому засіданні для учасників судового процесу (підтвердження особи за допомогою електронного цифрового підпису, обробку заявок на участь, відеозапис та ведення протоколу засідання). Цю роботу планується завершити до кінця квітня, а вже з 01 травня 2020 року суди зможуть почати слухання у новому режимі.

Наприклад, Великий суд Англії повідомив, що почав тестувати можливість проводити всі засідання у режимі відеоконференції через розповсюдження коронавірусу COVID-19.

Строки звернення до суду

На строк дії карантину Законом передбачено продовження:

· строків для звернення до суду в цивільних та адміністративних справах;

· строків загальної та спеціальної позовної давності для звернення до суду за захистом своїх прав.

NB! Будьте уважні та у кожному окремому випадку попередньо перевіряйте необхідний вам строк. Так, наприклад, Законом не продовжено двомісячний строк на оскарження рішень Антимонопольного комітету України.

Процесуальні строки

У господарському та адміністративному процесах Закон зобов'язує суд установлювати учасникам справи строки на вчинення процесуальних дій, які не можуть бути меншими, ніж строк карантину.

Також на строк дії карантину продовжено строки:

· на подання процесуальних документів та доказів;

· розгляду справи по суті в судах;

· на апеляційне та касаційне оскарження, а також розгляду апеляційної та касаційної скарги;

· подання заяв про перегляд судових рішень за нововиявленими та виключними обставинами;

· звернення зі скаргами під час виконання рішення суду.

NB! Закон містить розбіжності щодо продовження строків у різних процесуальних кодексах.

Наприклад, в господарському процесі, на відміну від цивільного та адміністративного, не продовжено строк на подання доказів, усіх заяв по суті (крім відзиву), строку розгляду апеляційної скарги.

У цивільному процесі законодавцем не продовжено строк звернення зі скаргою під час виконання рішення суду.

Висновки

1. Очікувати на розблокування судової системи можна як мінімум після отримання можливості участі у судовому засіданні дистанційно із використанням технічних засобів учасників справи.

2. Зробіть електронний цифровий підпис та зареєструйте офіційну електронну адресу.

3. Концепцію дистанційної взаємодії із судом хотілося б залишити і після закінчення карантину.

4. В часи турбулентності і щогодинної зміни правил гри вам знадобиться команда насправді професійних судових юристів.

Іван Боков, юрист практики вирішення комерційних спорів Arzinger, адвокат

Світлана Лапіцька, юрист практики вирішення комерційних спорів Arzinger, адвокат

Візьміть під контроль усі ризики, з якими зіштовхується ваша компанія. Спробуйте LIGA360 - екосистему хмарних продуктів ЛІГА:ЗАКОН для ефективної роботи бізнесу в умовах кризи. LIGA360 інтегрувала всі продукти компанії ЛІГА:ЗАКОН в єдиний інформаційний простір, щоб об'єднати всю команду для спільного управління ризиками та пошуку нових можливостей в режимі віддаленої роботи.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему