Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Безпека бізнесу під час карантину: як уникнути рейдерської атаки

Станіслав Борис, керівник проектів Практики безпеки бізнесу АО Juscutum, розповів, як убезпечити свій бізнес від карантинного рейдерства

На жаль, карантин приніс не лише економічний спад, а й послаблення захисту практично усіх компаній у всіх сферах бізнесу. Мова йде про слабкість перед рейдерством.

Рейдерство, захоплення, «віджим», - терміни різні, а суть одна - втрата контролю над компанією. І впродовж місяця карантину це зачепило неймовірну кількість власників бізнесу.

Звідки чекати удару? Чому саме зараз бізнесменам варто бути більш пильними? Що буде через два місяці? Як захистити і так пригнічений від карантину бізнес?

Віджимати потрібно красиво. Як це робили до карантину?

Способів позбавити контролю над компанією є багато. В моїй практиці траплялися і дуже охайні рейдери, і «чорнушники», що рубали з плеча.

Прикладом агресивного рейдерства є зміна власника, статуту та місця знаходження компанії за один день. Такі зміни в реєстр юридичних осіб вносять так звані «чорні реєстратори». В лояльного рейдера, нотаріуса чи реєстратора «кидають» декількома пачками грошей, і за підробленими документами або без документів взагалі вносяться зміни в реєстр.

Компанію також можна отримати і шляхом купівлі акцій, використання прогалин в законодавстві та «дірок» у договорі, купівлі боргових зобов'язань та руками міноритарних власників.

В аграрній сфері траплялися випадки ініціювання кримінального провадження, в рамках якого накладався арешт на майно компанії ухвалою слідчого судді із наданням дозволу на збір та реалізацію урожаю. Після отримання бажаного, справу закривали або передавали в райвідділ, де вона припадала пилом.

Одночасно із юридичними діями, отримується і фізичний контроль над компанією, виставляється власна охорона, змінюється керівництво фірми.

Швидко реагувати на спроби рейдерського захоплення в умовах карантину можна за допомогою сервісу SMS-МАЯК, який повідомляє не лише про зміни, що сталися, але і про спроби внести такі зміни. IT-сервіс доступний також в екосистемі з управління ризиками LIGA360.

Бізнес в Україні теж трішки прихворів

У карантинного рейдерства, як виявилося, є своя специфіка. Звернемо увагу на зміни та їх наслідки для бізнесу.

Захиститися неможливо

Перша думка, яка мала б виникнути після протиправних дій - звернутися до правоохоронців, адже рейдерство завжди має ознаки складів декількох кримінальних правопорушень: від підроблення документів, які подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи та фізичних осіб-підприємців (стаття 205-1 КК України), протидії законній господарській діяльності (стаття 206 КК України) до протиправного заволодіння майном підприємства, установи, організації (стаття 206-2 КК України).

На жаль, більшість правоохоронців їздить у громадському транспорті, контролюючи кількість людей в них та складають протоколи про адміністративні правопорушення за ст. 44-3, яка передбачає відповідальність за недотримання умов карантину у розмірі від 17 000 грн до 34 000 грн штрафу. Для посадових осіб - від 34 000 до 170 000 гривень. Рейдерство рейдерством, а план виконати потрібно. Тому очікувати миттєвої реакції не варто.

Зміни в реєстрі потрібно якомога швидше «відкатати» назад. Найшвидше це можна зробити шляхом звернення до Колегії з розгляду скарг у сфері держреєстрації при Мін'юсті. Але і тут є одне «але».

Нещодавно Міністерство юстиції наголосило, що карантин не зупинив роботу антирейдерської колегії Мін'юсту. Фактично рішення про скасування протиправних реєстраційних дій можна прийняти одноособово.

І справді це можливо на підставі пункту 8 Порядку розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції. В ньому зазначено, що, в разі встановлення наявності очевидних порушень закону в рішеннях, діях або бездіяльності державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Мін'юсту, розгляд скарги здійснюється Мін'юстом невідкладно без розгляду її колегіально.

Зв'язати руки Колегії може наявність інформації про судове провадження у зв'язку із спором між тими самими сторонами, з такого самого предмета і тієї самої підстави. Тобто, якщо був ініційований судовий спір, розгляд скарги Колегією є неможливим.

Окремо слід звернути увагу, що, згідно з офіційним сайтом Мін'юсту, колегія востаннє мала засідання 13 березня цього року.

Можна спробувати шукати захист в судах, однак судді відкладають усі справи на 2-3 місяці, а судові засідання в режимі відеоконференції налагодять не скоро.

Завмерли і більшість правозахисних організацій та об'єднань (ICC та Рада бізнес-омбудсмена), звернення через карантин просто не розглядаються.

Відсутня інформаційна гігієна

Існує поняття інформаційної гігієни, рівень якої із запровадженням роботи з дому катастрофічно впав.

Збереження усіх даних на віддалених серверах і з достатнім рівнем шифрування є справді хорошим захистом вразливих місць компанії. Цього правила і до карантину мало хто дотримувався, а зараз інформація знаходиться на незахищених флешках і домашніх комп'ютерах працівників.

Чому це надважливо? У нашій практиці кумедним і водночас повчальним було проведення правоохоронцями не зовсім законного обшуку в офісі однієї невеликої IT-компанії. Цей обшук проводився в межах багаторазових спроб рейдернути айтішніків.

Правоохоронці зайшли в приміщення, де знаходилось декілька айтішників, що працювали за персональними комп'ютерами. Не розгубившись працівники вимкнули ноутбуки та надали повну волю правоохоронцям. А шукати в кабінеті було нічого, там знаходилися лише ноутбуки із доступом до інтернету. Розгніваний слідчий вилучив усі ноутбуки, які, звісно ж, в заблокованому стані та без інформації йому стали швидко не потрібні. Уся інформація по діяльності такої компанії знаходилася не на персональних комп'ютерах чи у паперовому вигляді, а на віддалених хмарних базах даних. Роботу компанії відновлено миттєво шляхом купівлі нових ноутбуків та налаштування доступу до матеріалів, з якими працювали раніше.

Таким чином, потрібно контролювати, яку інформацію підлеглі опрацьовують вдома та які заходи застосовуються для її захисту.

А «дожати» сьогодні легше

Один із найскладніших кроків в рейдерському захопленні - це отримання фізичного контролю над компанією. До карантину моєю першою порадою після виявлення змін в реєстрі було виставлення професійної охорони. З книжок історії ми точно знаємо, що оборонятися легше аніж нападати. Так ось, якщо «свіжий» власник займе офісні приміщення/завод/склади, «викурити» його звідти буде надзвичайно складно.

Опишу ситуацію, в якій занадто повільна реакція та легковажність засновника вартувала йому компанії.

Абсолютно чорне рейдерство, зміни в реєстр занесені без будь-яких документів, як виявилося потім реєстратор втратив свою флешку (майже стандартна історія). Тітушки та кріпаки із поламаними вухами отримують фізичний контроль над компанією. На перший ж візит правоохоронців демонструють свіжий витяг із реєстру, яким дійсно зафіксовані права новоявленого очільника. За короткий період часу зміни в реєстрі було повернуто, але рейдери встигли передати майно в суборенду нещодавно створеній компанії, скажімо ТОВ «Рога і копита». Власник повертається і вже у нього актуальний витяг із реєстру, він знову власник. Але рейдерами демонструється договір оренди, стверджують, що чесно орендують і не знають, хто кого захопив, йдіть в суд і розбирайтеся. Правоохоронці розводять руками, мовляв, занадто важка схема, а у нас ні часу, ні ресурсу, нам показник виконувати треба.

Із закінченням карантину всі ризики не відпадуть самі собою

Одним із найсильніших інструментів в руках рейдера завжди були правоохоронці. За їх допомогою роками бізнес відбирали, повертали, роздирали, ділили.

Найефективнішим ж інструментом правоохоронців є проведення обшуку. Про обшуки чули всі, про нього ходять самі різні історії. Саме під час обшуку наносяться серйозні травми бізнесу.

Неприємним прикладом є ситуація, де в підконтрольному рейдерам кримінальному провадженні витребувано оригінали матеріалів реєстраційної справи для проведення експертизи. В ході її виконання, спеціалістом було розшито ці матеріали, як зазначено фахівцем: «Для зручності проведення дослідження». Цікавив експерта протокол загальних зборів учасників товариства, під час яких було прийнято рішення, що не підходили загарбникам. Після дослідження протокол був поміщений назад у реєстраційну справу. Ситуація виглядає звичною, але, за результатом цих маніпуляцій, при подальших дослідженнях стало зрозуміло, що у справу повернувся підроблений протокол загальних зборів. Такі ж маніпуляцію можуть бути проведені із документами, що вилучені в ході обшуку.

Отримана на обшуку печатка неодмінно «випливе» на документі, якого засновник ніколи не бачив раніше. А ще зразки підписів топ-менеджменту, первинна бухгалтерія і багато іншого в руках недобросовісних правоохоронців несе неабияку загрозу.

Особливо страшними для людей є обшуки їх власних помешкань. І я пророкую величезну кількість таких в післякарантинні часи.

В ухвалах суду про обшук житла топ-менеджменту чи власника компанії буде написано приблизно наступне: «Досудовим розслідуванням встановлено, що компанією ТОВ «Свободу хом'ячкам» в проміжку часу орієнтовно березень-квітень 2020 року, тобто, в період карантину, було проведено низку протиправних операцій. Встановлено, що в цей час особи, які мали можливість їх здійснити, перебували вдома на самоізоляції, а тому слід надати дозвіл на обшук помешкання цих осіб».

Нам безумовно не можна ігнорувати можливість розвитку таких подій, готуватися потрібно вже сьогодні.

Будемо загартовуватися

Це далеко не всі болючі місця, що відкрив на тілі бізнесу карантин. Саме в ці місця і битимуть ті, хто не хоче працювати, а має на меті отримати легку наживу.

Але вже сьогодні можна почати роботу над помилками.

Той факт, що Україну повністю паралізувало не ставить вас в безвихідну ситуацію. Доручіть підлеглим моніторити реєстри. Для контролю змін у реєстрах сьогодні існує цілий перелік інтернет-ресурсів, які дозволяють отримувати повідомлення про такі зміни, зокрема, смс-маяк.

Проведіть повну ревізію документів. Все, що не використовується - в архів. В комп'ютерах - все на хмарні сховища.

Спілкуйтеся з підлеглими, проговорюйте усі слабкі аспекти роботи в домашніх умовах, вимагайте дотримуватися інформаційної гігієни.

Якщо є побоювання за втрату фізичного контролю над майном - посилення охорони на період карантину буде правильним рішенням.

Приготуйтеся до майбутнього обшуку у вас вдома, навіть якщо його ймовірність незначна. Старі флеш-накопичувачі, комп'ютери потрібно почистити, аналогічно із чорновими записами та документами. Від усіх заборонених предметів, таких як гранати, патрони, зброя, наркотичні засоби і тому подібне вже давно пора позбутися.

Не гребуйте скористатися професійною допомогою адвоката, телефонуйте частіше, їм також сумно вдома.

А найголовніше - слідкуйте за своїм та здоров'ям своїх близьких.

Станіслав Борис, керівник проєктів Практики безпеки бізнесу АО Juscutum

Отримайте більше можливостей для боротьби з кризою навіть за умов віддаленої роботи. Нова екосистема хмарних продуктів LIGA360 об`єднує всі продукти ЛІГА:ЗАКОН у спільному середовищі для управління ризиками.

Читайте також:

Відкриття ринку землі: старт епохи рейдерства чи процвітання агросектору?

«Карантинне» рейдерство: як захистити майно та бізнес від захоплення під час надзвичайної ситуації

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему