Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Що нового у 2020 для українських контрагентів, що працюють на експорт та імпорт?

Пам’ятка для юристів

Новий рік ознаменувався не лише подією, що сколихнула увесь світ та внесла корективи в роботу на міжнародних ринках - пандемія коронавірусу. Поточний рік виявився багатим й на появу нових інструментів роботи на зарубіжних ринках, узагальнюючи практику минулого десятиріччя, даючи дороговказ світовому бізнес-середовищу на найближчі десятиліття. Особливо ці новинки стосуються підприємств, що працюють на зовнішніх ринках, здійснюючи експортно-імпортні операції.

Як завжди локомотивом змін в міжнародній торгівлі виступає Міжнародна торгова палата (Париж), яка через розгалужену мережу представництв у всьому світі аналізує практику міжнародної торгівлі контрагентами з різних держав та континентів. Вже понад вісім десятиліть майже всі експортери та імпортери так чи інакше користуються інструментами МТП в міжнародній торгівлі. Ці інструменти допомагають уникати ризиків при здійсненні експортно-імпортних операцій. Які це інструменти? У першу чергу всім відомі правила Інкотермс, а також публікації, пов'язані з торговим фінансуванням (документарні акредитиви, банківські гарантії, інкасо тощо), низка уніфікованих (типових) контрактів МТП «на всі випадки», що застосовується в міжнародній торгівлі тощо.

Зростання світової економіки надало бізнесу більший доступ до ринків у всьому світі, ніж це було раніше. Сьогодні різні товари продаються у більшій кількості країн, у великих об'ємах і, як результат, набагато швидше. Обсяг і складність глобальної торгівлі зростають, а відтак зростають і можливості для непорозумінь, виникнення недешевих спорів між контрагентами, результатом яких є неналежним чином розроблені договори (контракти) міжнародної купівлі-продажу товарів.

Відсутність професійного підходу до укладання та виконання ЗЕД-контрактів найболючіша тема, що виникає перед українським бізнесом при здійсненні зовнішньоекономічних операцій, виходу на закордонні ринки. Результат поверхневого підходу до укладання міжнародних контрактів купівлі-продажу товарів з потенційними контрагентами та повне нехтування ризиками в міжнародній торгівлі призводить до негативних наслідків та величезних фінансових збитків, тривалих судових та арбітражних спорів з невтішними результатами саме для українських суб'єктів ЗЕД.

На замітку

З 1 січня 2020 року у всьому світі, у тому числі й в Україні, почали діяти нові умови поставки товарів на експорт та імпорт. Міжнародна торгова палата до свого 100-річчя оновила попередню редакцію Правил Інкотермс® 2010, видавши оновлену редакцію правил Інкотермс® 2020 - «Інкотермс® 2020. Правила МТП з використання термінів для внутрішньої та міжнародної торгівлі». Відтепер у своїх зовнішньоекономічних контрактах українські суб'єкти ЗЕД можуть використовувати правила Інкотермс 2020.

Нова редакція пропонує простіше й чіткіше розуміння всіх термінів, включаючи переглянуту мову правил, розширене вступне пояснення щодо застосування правил, пояснювальні нотатки, а також змінені статті, аби краще відобразити логіку поставок товарів. Інкотермс® 2020 також є першою версією правил Інкотермс від МТП, яка включає «горизонтальну» презентацію, об'єднуючи всі подібні статті правил Інкотермс® 2020 разом, дозволяючи у такий спосіб користувачам чітко бачити відмінності в трактуванні конкретних питань у рамках 11 термінів правил Інкотермс.

Важливо

Самі правила Інкотермс® 2020 також можуть використовуватися господарюючими суб'єктами у внутрішній торгівлі при укладанні господарських договорів між українськими контрагентами.

Памятаємо!

Правила Інкотермс описують:

  • Обов'язки: хто за що відповідає у взаємовідносинах між продавцем та покупцем, наприклад, хто організовує перевезення або страхування товару, хто отримує транспортні документи та експортні або імпортні ліцензії;

  • Ризик: де і коли продавець «постачає» товари, іншими словами, коли ризик переходить від продавця до покупця; і

  • Витрати: яка зі сторін несе відповідальність і за які витрати, наприклад витрати на транспортування, пакування, завантаження або розвантаження, а також витрати на перевірку або на заходи, пов'язані з безпекою.

Отже, нова редакція правил Інкотермс® 2020 відповідає новітній практиці міжнародної торгівлі, одначе не замінює собою попередню редакцію правил Інкотермс® 2010, оскільки самі правила Інкотермс є рекомендацією МТП.

З огляду на українське законодавство суб'єкти ЗЕД зобов'язані використовувати правила Інкотермс у своїх зовнішньоекономічних контрактах, щоправда редакцію обирають самостійно. Перегляд існуючих ЗЕД-контрактів можна здійснювати вже зараз, не лише з огляду зміни умов поставки на нові терміни правил Інкотермс ®2020. Такий перегляд експортно-імпортних контрактів стане у нагоді й щодо інших умов ЗЕД-контракту, які, можливо застаріли або втратили актуальність через час або зміну кон'юнктури ринку.

На замітку! Міністерство фінансів 20 лютого 2020 Наказом № 85 з метою вдосконалення та актуалізації відомчих класифікаторів інформації з питань державної митної справи, які використовуються у процесі оформлення митних декларацій затвердило зміни до Класифікатора умов поставки та Класифікатора документів, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 20 вересня 2012 року № 1011 (із змінами).

Зверніть увагу!

Наступний інструмент, який, впевнений, допоможе українським суб'єктам ЗЕД в їх роботі - це видання нового Типового контракту МТП міжнародної купівлі-продажу (для виробленої продукції). Іншими словами це оновлений «драфт» ЗЕД-контракту на поставку виробленої продукції, який вже включає в собі останні зміни уніфікованої практики укладання та виконання зовнішньоекономічних контрактів, у тому числі із застосуванням редакції правил Інкотермс® 2020 на наступні 10 років.

В новій публікації багато цікавої інформації: сам «драфт» типового контракту (Загальні та Особливі умови), який вже можна застосовувати з 2020 року на практиці всім суб'єктам ЗЕД та численні додатки до нього, у тому числі пояснення до нової редакції правил Інкотермс 2020, Конвенція ООН про договори міжнародної купівлі-продажу товарів 1980 року, пояснення Секретаріату ЮНСІТРАЛ щодо Віденської конвенції 1980 року, зразки заповнення контракту тощо.

Практична доцільність використання даного контракту для суб'єктів ЗЕД полягає в його універсальності, простоті використання і найголовніше - уніфікації. Простіше кажучи, дана готова форма зовнішньоекономічного контракту зрозуміла для кожного контрагента з будь-якої країни світу, у тому числі й щодо застосовного права до ЗЕД-контракту - чи не єдиної серйозної перепони для укладання міжнародних договорів купівлі-продажу товарів. Цей контракт спеціально адаптований для угод, що регламентуються Конвенцією ООН про договори міжнародної купівлі-продажу товарів (Віденська конвенція 1980 року), яку ратифікували на цей час понад 90 країн світу, у тому числі й Україна (у 1991 році). Саме через це актуальність та важливість цього типового контракту для використання на практиці українськими контрагентами важко переоцінити.

Прийміть до уваги!

Ми вже згадували про основний виклик 2020 року для всієї планети - це пандемія коронавірусу. Ця непересічна подія, певна річ, не могла не відбитися на міжнародній торгівлі, а також взаємовідносинах сторін при роботі на зовнішніх ринках. Питання форс-мажору або обставин непереборної сили стали трендом 2020 року. А відтак з новою силою почали набирати обертів питання невиконання контрагентами ЗЕД-контрактів. Беручи до уваги події у світі, пов'язані COVID-19, а також ажіотажем навколо теми форс-мажору, МТП оновила «Застереження МТП 2003 про форс-мажор та Застереження МТП 2003 про ускладнення», які значно допоможуть бізнесу при складанні ЗЕД-контрактів, особливо в тих його частинах, які стосуються форс-мажорного застереження або застереження про ускладнення.

Ці та багато інших інструментів міжнародної торгівлі для практичного використання ви зможете знайти на офіційних сайтах МТП (англійська мова) та офіційному сайті Інкотермс 2020 в Україні, сайті ICC Ukraine:

www.iccwbo.org

www.incoterms2020.com.ua

http://iccua.org

Микола Ларін,

Офіційний Сертифікований тренер ICC і ICC Ukraine з питань впровадження правил Інкотермс® 2020 в Україні. Голова ради Асоціації експортерів та імпортерів, сертифікований експерт ТПП України з питань експорту до ЄС, експерт в сфері міжнародної торгівлі.

Бізнес потребує контролю, особливо в період нестабільних економічних умов. Перевіряйте надійність бізнес-партнерів 24/7 у системі CONTR AGENT, яка містить базу досьє на понад 6,5 млн компаній та ФОП України. Почати моніторинг зараз.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему