Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Як в Україні врегулюють ринок криптовалют

14.29, 9 лютого 2021
3967
0

Радник з безпеки бізнесу ЮК «ЮніМайндс» Віктор Шульга розповів, що відбувається з регулюванням ринку віртуальних активів

Кількість криптообмінників в Україні супроводжується прогресивним ростом. Криптоексперти невпинно твердять, що щоденний обсяг цього ринку становить 200 млн доларів США. Не забарились і перші блокування операцій на криптобіржах за участю правоохоронних органів.

Криптовалюта зараз: використання, декларування, податки

Одні з перших, хто відреагував на віртуальний ринок - Національне агентство з попередження корупції та Держфінмоніторинг. Так, НАПКА опублікувало інструкцію з правилами декларування, де віртуальним активів присвячена окрема глава «Особливості відображення відомостей про нематеріальні активи» з посиланням на FATF.

  • FATF Міжнародна група з протидії відмиванню брудних грошей (англ. Financial Action Task Force on Money Laundering) - міжурядовий орган, метою роботи якого є розвиток і впровадження на міжнародному рівні заходів і стандартів з боротьби щодо відмивання грошей.

У правилах є визначення поняття «криптовалюта» - це цифрові (віртуальні) кошти в формі токенів, створені і враховуються в розподіленому реєстрі. Вказано і сам порядок відображення в декларації з позначкою назви активу в поле «Опис об'єкта права» (наприклад, Bitcoin Cash, Bitcoin, Etherium, Ripple, Litecoin). Серед іншого, слід вказати:

- дату придбання криптовалюти суб'єктом декларування або членом його сім'ї;

- кількість токенів станом на останній день звітного періоду;

- загальну вартість токенів певного виду.

При наявності у суб'єкта декларування або члена його сім'ї криптовалют різного виду в декларації вказується окремо інформація по кожному виду.

За рекомендаціями того ж FATF (про впровадження відповідного регулювання криптовалют) були внесені зміни в Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдженню зброї масового знищення».

Зокрема, дано визначення постачальника послуг, пов'язаних з обігом віртуальних активів, визначено його як суб'єкта первинного фінансового моніторингу та відображене які операції можуть здійснювати:

- обмін віртуальних активів;

- переклад віртуальних активів;

- зберігання та / або адміністрування віртуальних активів або інструментів, що дозволяють контролювати віртуальні активи.

- участь і надання фінансових послуг, пов'язаних з пропозицією емітента та / або продажем віртуальних активів;

Крім того, суб'єкт первинного фінансового моніторингу, що надає послуги переказу коштів, здійснює належну перевірку до проведення переказу шляхом верифікації платника (ініціатора переказу).

Такі норми йдуть в розріз з ключовими принципами криптотусовки - анонімності. Відповідно, виникне незвична процедура по підтвердженню походження коштів. Не виключенням вже стає і блокування рахунків біржами, в разі підозрілості операцій.

Коротко про податки. Невизначеність і ще раз невизначеність. Норм податкового законодавства немає, правил оподаткування криптовалют немає, чітко визначеного КВЕД теж немає. Держава обіцяє врегулювати це питання. Законопроект поданий, правда ще з 2019 року. Стадія - направлено на розгляд комітету.

Однозначно, на сьогоднішній день криптоактиви мають статус високоризикових в розрізі інвестування. Невизначеність в податковому полі і правовий статус не дають реальну можливість для взаємодії віртуальних активів для гравців великого бізнесу.

Що планується впровадити?

Незважаючи на активне використання криптовалют вже кілька років поспіль, правового регулювання не передбачалося. Логіка в цьому є, так як випробування часом на міцність криптоактивів дає розуміння доцільності починань по легалізації. Але вже 2 грудня 2020 року Верховна Рада в першому читанні проголосувала за законопроект 3637 "Про віртуальних активах", що, в свою чергу, легалізує ринок цифрових валют в Україні.

Правовий статус віртуальних активів. Віртуальні активи визначаються як нематеріальне благо, поводження з яким будуть регулюватися Цивільним кодексом України. Але в той же час планується поділ на забезпечені і незабезпечені. Забезпеченими будуть вважатися ті, які дають можливість отримати у власність об'єкти цивільних прав (майно, нерухомість, акції). Незабезпечені активи не будуть засобом платежу, але клієнти зможуть заплатити за товар або послугу віртуальним активом, а банк конвертувати актив і переводити одержувачу еквівалент у гривні. Таким чином, віртуальні активи не будуть засобом платежу на території України.

Центральним органом виконавчої влади, який не тільки формує і реалізує державну політику в сфері обігу віртуальних активів, але і покликаний контролювати все, що пов'язано зі зверненням цифровий валюти є Міністерство цифровий трансформації України.

Пропонується також реєструвати діяльність постачальників послуг, пов'язаних з обігом віртуальних активів. При цьому, особа, яка планує здійснювати діяльність в якості постачальника послуг, пов'язаних з обігом віртуальних активів повинно відповідати наступним вимогам:

- керівники та засновники постачальника послуг, пов'язаних з обігом віртуальних активів, повинні мати бездоганну ділову репутацію в розумінні законодавства про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів;

- розкрити інформацію про структуру власності, яка дозволяє встановити кінцевих бенефіціарів власників;

- розробити внутрішні процедури фінансового моніторингу та інші процедури, спрямовані на запобігання відмиванню грошей, отриманих злочинним шляхом, а також правила обробки персональних даних з урахуванням вимог Закону України "Про захист персональних даних".

Сумнівно, що нинішній ринок віртуальних активів реально готовий до таких змін. Як мінімум, для цього потрібен хороший додатковий ресурс у вигляді аналітичних потужностей для визначення чистоти походження активів, фахівці з верифікації, використання політик AML. До впровадження цих базових вимог доведеться працювати з порушеннями.

Шульга Віктор, compliance officer, радник з безпеки бізнесу юридичної компанії «ЮніМайндс»

__

Перевірте потенційних партнерів та співробітників ще до першої зустрічі. В оновленому сервісі CONTR AGENT є дані з реєстрів про всіх громадян України. Дізнавайтеся, чи перебуває особа у реєстрі боржників, виконавчих проваджень, або переховується від органів влади. Тільки у лютому замовте CONTR AGENT за вигідною ціною.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему