Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як тримати бізнес під контролем в умовах війни: чек-лист керівника

З моменту початку повномасштабної війни українському бізнесу довелося вчитися працювати в нових, абсолютно невизначених умовах та відповідно перейти від довгострокового планування до гнучкого короткострокового. Але попри всі труднощі вести бізнес під час війни потрібно, адже на сьогоднішній день це не тільки питання збереження самого бізнесу, а і більш глобальні задачі (робочі місця, підтримка економіки держави, допомога військовим). 

Спробуємо скласти невеликий чек-лист, що допоможе мінімізувати ризики для керівника під час планування роботи бізнесу. 

1. Об'єктивно оцініть свої ресурси 

Оцініть матеріальний ресурс, наскільки ви підготовлені до викликів пов'язаних з війною: чи є в офісі укриття, забезпечення команди генераторами, світлом, опаленням, інтернетом та всім необхідним для продуктивної та безперебійної роботи. 

Також проаналізуйте людський ресурс, з яким персоналом ви працюєте. У яких містах (чи, можливо, країнах) перебувають члени вашої команди, з якими ризиками та проблемами стикаються, чи готові плідно та старанно працювати у воєнних умовах. 

2. Ставте перед командою чіткі та зрозумілі коротко- і середньострокові цілі 

Під час повномасштабного вторгнення планування на великі проміжку часу стає складнішим, а іноді й неможливим. Надто багато чинників та невідомих можуть вплинути на результат. Така невизначеність може викликати у вашої команди відчуття розгубленості, що в свою чергу може відбитися  на продуктивності компанії. 

Під час спілкування с працівниками назвіть глобальну мету компанії, а потім розбийте її на більш короткі логічні та зрозумілі для співробітників кроки. Таким чином співробітники будуть розуміти, які саме завдання мають виконувати зараз, але водночас і розуміти, з якою метою вони їх виконують. 

А ваша топ-команда є поінформованою? Дашборд у LIGA360 - прозоре та актуальне джерело даних. Стежте за новинами, медіа-активністю конкурентів та правовою інформацією на єдиному ресурсі.?Дізнайтеся про переваги корпоративного рішення LIGA360 за посиланням.

3. Персоналізуйте підтримку 

Як керівник компанії ви завжди маєте пам'ятати, як про роботу з командою в цілому, так і про роботу на рівні окремого співробітника. Тож ви маєте показати команді, що плануєте наперед, щоб адаптуватися до кризової ситуації, а також співробітники мають відчувати вашу небайдужість. Робота у команди на досягнення результату необхідна, але  важливо також звертати увагу на окремих її членів та їхні проблеми. Індивідуальний підхід, та підтримка дадуть вашим співробітникам відчуття впевненості, що вас турбує не лише загальний командний результат, але й вони особисто. 

Тож незважаючи на всі складнощі та труднощі викликані війною, потрібно старатися знаходити час на своїх співробітників. 

4. Визначити фінансові ресурси компанії. 

З'ясувати потенційну дохідну частину ( продаж виробленої продукції, інвестиції тощо). Також скласти видаткову частину ( заробітна плата працівників, забов'язання перед кредиторами).  

5. Визначити податкові ризики. 

Податково-митні законодавчі зміни з початку війни були дуже значними. Вони будуть і далі відбуватися. На початку війни держава звела до історичного мінімуму ставки податків та зборів. На сьогодні з кожним днем ми бачимо повернення від держави різного роду перевірок, а також повернення або створення нових податків. Тому керівнику треба бути  дуже уважним при виборі кандидатур на посаду  бухгалтера. Окремо звернути увагу де бухгалтери-жінки, які  знаходяться за кордоном і працюють дистанційно.  

6. Репутаційні ризики. 

Після початку повномасштабної війни, в Україні почав з'являтися новий спосіб з усунення конкурентів. Спочатку проводиться піар-кампанія фірм конкурентів, найчастіше компанію звинувачують у співпраці з ворогом і  безпідставно називають зрадником. Не кожен бізнес може пережити такий удар та в законний спосіб довести, що це наклеп. Після таких звинувачень до компанії приходять з обшуками правоохоронні органи, після яких у фірми може не залишитися активів. 

Тому керівнику радимо не нехтувати вибором спеціалістів з піару та роботи з медіа, а також до наявності  юристів (адвокатів) з кримінальних справ.  

7. Мобілізація керівника та співробітників. 

Це питання стосується більшою мірою чоловіків, але з 1 жовтня 2023 року буде стосуватися деяких категорій жінок. Зазвичай, керівників підприємств, після постановки на облік у ТЦО, намагаються не залучати до виконання обов'язку з несення військової служби. Тим паче, що майже всі бізнеси по мірі можливості допомагають ЗСУ, всі розуміють, що бізнес повинен працювати. Однак слід пам'ятати про це питання та вирішувати відповідно до чинного законодавства (бронювання військовозобов'язаних). 

Відносно інших працівників, то кожному підприємству потрібно залишити критичну кількість команди для функціювання підприємства. Тому питання подання документів на процедуру бронювання слід вирішувати у найкоротші терміни. І слідкувати за змінами у законодавстві стосовно мобілізації.  

Є питання з кадрового обліку? У LIGA360 знайдете понад 3 тисячі експерних роз'яснень та алгоритмів дій для роботи. Замовте LIGA360: HR-Менеджер прямо сьогодні. 

8. Інформаційна безпека 

На сьогодні в умовах війни і тих методів до яких вдається країна агресор в інформаційному полі, інформаційна безпека є одним із головних факторів для будь-якої компанії. Втрата або несанкціонований витік хоча б частини інформації може призвести до серйозних наслідків. Необхідно приділяти гідну увагу організації інформаційної безпеки в компанії, та мати фахівця у сфері IT. Також приділити увагу програмному забезпеченню, використання ліцензованих програм, зберігання та захищення більшої частини важливої інформації на серверах поза місцезнаходженням офісів тощо.  

9. Перевірка контрагентів 

Попередня перевірка контрагентів допоможе не тільки уникнути фінансових (неплатоспроможність контрагента, неможливість стягнути заборгованість), податкових (зайва увага податкових органів через співпрацю з таким контрагентом) та репутаційних ризиків, а й зможе служити превентивною мірою для зайвої уваги правоохоронних органів. Також в контексті війни, в тому числі, через співробітництво з компаніями, через які ваш бізнес можуть запідозрити в фінансуванні тероризму. 

10. Комплаєнс  

Комплаєнс відносно нове поняття для нашої держави, але дуже стрімко набуває значної доцільності у структурі корпоративного управління українського бізнесу різного масштабу та буквально означає дотримання певних правил, вимог або умов. 

У контексті бізнесу комплаєнс означає законність дій компанії в цілому і кожного її співробітника, від топ-менеджменту до всіх філій і підрозділів. В очах контрагентів комплаєнс-перевірка підтверджує, що ви відповідаєте вимогам законодавства, запропонованим правилам, нормам певних стандатів та умовам договору. 

Перевірка на відповідність і дотримання правил називається комплаєнс-контроль. Ця функція покладається на спеціальних співробітників або навіть цілі підрозділи компанії.  

Ще одна назва комплаєнс-контролю це є управління комплаєнс-ризиками. Тобто, тими ризиками для компанії, що спричиненими некоректною поведінкою починаючи від рядових співробітників та закінчуючи керівництвом та іншими відповідальними особами. До обов'язків комплаєнс-менеджерів входить відстеження, щоб компанія працювала в суворій відповідності з законами держави.  

Тому на сьогоднішній день, особливо в умовах війни, комплаєнс  не просто нове поняття для вітчизняного бізнесу, а й ефективний інструмент мінімізації ризиків. 

Підсумовуючи все вищесказане можемо сказати чим більша залученість керівника до діяльності компанії, тим менше потенційних негативних наслідків. А чим більше  мотивований співробітник тим продуктивніший результат він зможе принести навіть коли працювати доводиться під час війни. 

Спробуйте перше рішення для комплаєнс-контролю в Україні. LIGA360 надає повноту інформації для AML/KYC перевірок та процедури due dilligence. Верифікуйте контрагентів, оцінюйте санкційні та корупційні ризики щодо них. Замовте за посиланням. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему