Не зважаючи на дію правового режиму воєнного стану в Україні, Державною податковою службою України відновлені та здійснюються податкові перевірки господарюючих суб'єктів з урахуванням вимог та особливостей чинного Податкового кодексу України.
З однієї сторони, дані кроки державної політики є виправданими, оскільки триваючий період функціонування економіки країни у військовий час породжує зловживання у фіскальній сфері недобросовісними суб'єктами, а з іншої сторони - ускладнює і так не простий процес функціонування підприємств, які працюють доброчесно.
Варто зазначити про те, що підприємству, що працює в законний і доброчесний спосіб не варто хвилюватися за наслідки відповідної перевірки, якщо ним здійснено діагностику рівня дотримання податкового законодавства, завчасно виявлені ризики донарахування податків та штрафів, а також здійснені належні підготовчі заходи, направлені на зменшення таких ризиків.
Саме з цією метою підприємству рекомендовано здійснити ряд комплаєнс-процудур перед відповідною податковою перевіркою, оскільки комплаєнс має фундаментальний вплив на взаємовідносини між підприємством та податковими органами. З одного боку, підприємство має вживати дієвих заходів для безпеки власної господарської діяльності та зменшувати ризики виявлення можливих порушень під час фіскальних перевірок, а з іншого боку - податкові органи повинні досягати основної мети своєї діяльності, тобто обчислювати та стягувати податки на рівні, передбаченому законодавством для відповідного виду діяльності.
Ефективним інструментом досягнення вказаної мети є фіскальний контроль. Завданням такого контролю є перевірка дотримання суб'єктами господарської діяльності положень податкового законодавства. Податкові органи дедалі краще готові до відповідних перевірок, оскільки отримують автоматизовану інформацію про обсяги та розміри господарської діяльності підприємства, що є об'єктом перевірки. Варто зазначити, що в податкових органах є підрозділ, який займається аналітично-перевірочною діяльністю, до завдань якого, зокрема, входить: отримання інформації, яка може вплинути на формування податкового зобов'язання, в тому числі, про витрати підприємства та вартість майна, та вибір суб'єктів для проведення податкових перевірок.
Наявні можливості податкових органів безпосередньо впливають на становище підприємства та ставлять перед ним нові виклики. З практичної точки зору це означає, що підприємство у будь-який час має бути готове до податкової перевірки та здійснювати постійний контроль всіх сфер своєї діяльності. Дане вимагає виявлення сфер з найвищим рівнем податкового ризику та застосування відповідних процедур у системі комплаєнс.
Очевидним є той факт, що сфери податкового ризику відрізняються залежно від галузі, розміру та організаційної форми бізнесу. Проте постійний моніторинг та аналіз контролюючої діяльності податкових органів дозволяє визначити питання, в яких найчастіше існує ризик виявлення порушень податкового законодавства.
Серед основних ризиків виявлення порушень податкового законодавства під час проведення податкових перевірок можна виділити наступні:
Щодо придбання послуг
Придбання послуг у Фізичних осіб-підприємців;
придбання агентських, комісійних послуг;
придбання маркетингових, рекламних послуг, бонуси.
Обґрунтування наявності ділової мети при придбанні послуг
Господарська діяльність має бути пов'язана з послугами, які замовляє та оплачує підприємство;
уникнення наступних ознак відсутності ділової мети:
купівля-продаж товарів через комісіонера або агента;
перації з нерезидентами щодо продажу товарів нижче ціни їх придбання;
відсотки за кредитами, використаними з метою надання поворотної фінансової допомоги або для фінансування внутрішньогрупових угод;
“необов'язкові” роялті;
“неочевидні” внутрішньогрупові послуги.
Операції з ризиковими постачальниками
Моніторинг ризиковості існуючих контрагентів з метою запобігання укладення договорів з ризиковими платниками;
встановлення причин та наслідків ризиковості платника.
Операції з товарно-матеріальними цінностями
Придбання та списання паливно-мастильних матеріалів;
списання запасів на складах, які є непридатними до використання, брак, списання втрат ТМЦ;
гарантійний ремонт ТМЦ;
умовні знижки, знецінення ТМЦ.
Операції з необоротними активами
Капітальні витрати (відображення в обліку, оподаткування);
капітальні та поточні ремонти;
придбання, списання, переоцінка основних засобів.
ЗЕД діяльність
Оподаткування роялті, дивідендів, виплачуваних нерезиденту;
порядок застосування знижених ставок податку на доходи нерезидента з джерелом походження в Україні, відповідно до міжнародних договорів/конвенцій, що ратифіковані Україною;
умовно-контрольовані операції.
Прострочена кредиторська та/або дебіторська заборгованість
Видані та отримані аванси.
Поворотна фінансова допомога
Контроль за термінами повернення.
Легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом
Відповідність фінансових операцій підприємства вимогам Закону України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення”.
Розумна економічна причина (ділова мета)
Встановлення відповідності здійснення підприємством власної господарської діяльності згідно з пп.14.1.231 Податкового кодексу України.
Отже, ефективна підготовка до податкової перевірки та ефективний аналіз зон ризику вимагають експертних знань і значного досвіду. З метою “безболісного” проходження податкової перевірки, доцільним є періодичний аналіз різних сфер діяльності підприємства. Наслідком такого аналізу є незалежна оцінка фактичного стану справ платника податків, у порівнянні з типовою схемою діяльності підприємства, визначеною нормами податкового законодавства.
Як ефективніше виконувати комплаєнс-процедури для бізнесу? З рішенням LIGA360. Контролюйте дотримання вимог законодавства, здійснюйте due dilligence та AML/KYC перевірки, моніторте репутацію вашої компанії та партнерів. Дізнайтеся більше переваг за посиланням.
Читайте також:
Комплаєнс: добірка актуальної аналітики для бізнесу
Управління ризиками: добірка експертної аналітики для підприємця