Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Комплаєнс ризиків підприємства перед податковою перевіркою

Не зважаючи на дію правового режиму воєнного стану в Україні, Державною податковою службою України відновлені та здійснюються податкові перевірки господарюючих суб'єктів з урахуванням вимог та особливостей чинного Податкового кодексу України

З однієї сторони, дані кроки державної політики є виправданими, оскільки триваючий період функціонування економіки країни у військовий час породжує зловживання у фіскальній сфері недобросовісними суб'єктами, а з іншої сторони - ускладнює і так не простий процес функціонування підприємств, які працюють доброчесно.  

Варто зазначити про те, що підприємству, що працює в законний і доброчесний спосіб не варто хвилюватися за наслідки відповідної перевірки, якщо ним здійснено діагностику рівня дотримання податкового законодавства, завчасно виявлені ризики донарахування податків та штрафів, а також здійснені належні підготовчі заходи, направлені на зменшення таких ризиків. 

Саме з цією метою підприємству рекомендовано здійснити ряд комплаєнс-процудур перед відповідною податковою перевіркою, оскільки комплаєнс має фундаментальний вплив на взаємовідносини між підприємством та податковими органами. З одного боку, підприємство має вживати дієвих заходів для безпеки власної господарської діяльності та зменшувати ризики виявлення можливих порушень під час фіскальних перевірок, а з іншого боку - податкові органи повинні досягати основної мети своєї діяльності, тобто обчислювати та стягувати податки на рівні, передбаченому законодавством для відповідного виду діяльності. 

Ефективним інструментом досягнення вказаної мети є фіскальний контроль. Завданням такого контролю є перевірка дотримання суб'єктами господарської діяльності положень податкового законодавства. Податкові органи дедалі краще готові до відповідних перевірок, оскільки отримують автоматизовану інформацію про обсяги та розміри господарської діяльності підприємства, що є об'єктом перевірки. Варто зазначити, що в податкових органах є підрозділ, який займається аналітично-перевірочною діяльністю, до завдань якого, зокрема, входить: отримання інформації, яка може вплинути на формування податкового зобов'язання, в тому числі, про витрати підприємства та вартість майна, та вибір суб'єктів для проведення податкових перевірок.  

Наявні можливості податкових органів безпосередньо впливають на становище підприємства та ставлять перед ним нові виклики. З практичної точки зору це означає,  що підприємство у будь-який час має бути готове до податкової перевірки та здійснювати постійний контроль всіх сфер своєї діяльності. Дане вимагає виявлення сфер з найвищим рівнем податкового ризику та застосування відповідних процедур у системі комплаєнс.  

Очевидним є той факт, що сфери податкового ризику відрізняються залежно від галузі, розміру та організаційної форми бізнесу. Проте постійний моніторинг та аналіз контролюючої діяльності податкових органів дозволяє визначити питання, в яких найчастіше існує ризик виявлення порушень податкового законодавства.  

Серед основних ризиків виявлення порушень податкового законодавства під час проведення податкових перевірок можна виділити наступні: 

Щодо придбання послуг  

 • Придбання послуг у Фізичних осіб-підприємців; 

 • придбання агентських, комісійних послуг; 

 • придбання маркетингових, рекламних послуг, бонуси. 

 Обґрунтування наявності ділової мети при придбанні послуг  

 • Господарська діяльність має бути пов'язана з послугами, які замовляє та оплачує підприємство; 

 • уникнення наступних ознак відсутності ділової мети: 

 • купівля-продаж товарів через комісіонера або агента; 

 • перації з нерезидентами щодо продажу товарів нижче ціни їх придбання; 

 • відсотки за кредитами, використаними з метою надання поворотної фінансової допомоги або для фінансування внутрішньогрупових угод; 

 • “необов'язкові” роялті; 

 • “неочевидні” внутрішньогрупові послуги. 

 Операції з ризиковими постачальниками   

 • Моніторинг ризиковості існуючих контрагентів з метою запобігання укладення договорів з ризиковими платниками; 

 • встановлення причин та наслідків ризиковості платника.  

 Операції з товарно-матеріальними цінностями   

 • Придбання та списання паливно-мастильних матеріалів; 

 • списання запасів на складах, які є непридатними до використання, брак, списання втрат ТМЦ; 

 • гарантійний ремонт ТМЦ; 

 • умовні знижки, знецінення ТМЦ. 

 Операції з необоротними активами   

 • Капітальні витрати (відображення в обліку, оподаткування); 

 • капітальні та поточні ремонти; 

 • придбання, списання, переоцінка основних засобів. 

 ЗЕД діяльність 

 • Оподаткування роялті, дивідендів, виплачуваних нерезиденту; 

 • порядок застосування знижених ставок податку на доходи нерезидента з джерелом походження в Україні, відповідно до міжнародних договорів/конвенцій, що ратифіковані Україною;   

 • умовно-контрольовані операції. 

 Прострочена кредиторська та/або дебіторська заборгованість 

 • Видані та отримані аванси. 

 Поворотна фінансова допомога 

 • Контроль за термінами повернення.  

 Легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом 

 Розумна економічна причина (ділова мета) 

 • Встановлення відповідності здійснення підприємством власної господарської діяльності згідно з пп.14.1.231 Податкового кодексу України.  

Отже, ефективна підготовка до податкової перевірки та ефективний аналіз зон ризику вимагають експертних знань і значного досвіду. З метою “безболісного” проходження податкової перевірки, доцільним є періодичний аналіз різних сфер діяльності підприємства. Наслідком такого аналізу є незалежна оцінка фактичного стану справ платника податків, у порівнянні з типовою схемою діяльності підприємства, визначеною нормами податкового законодавства.      

Як ефективніше виконувати комплаєнс-процедури для бізнесу? З рішенням LIGA360. Контролюйте дотримання вимог законодавства, здійснюйте due dilligence та AML/KYC перевірки, моніторте репутацію вашої компанії та партнерів. Дізнайтеся більше переваг за посиланням.

Читайте також:

Комплаєнс: добірка актуальної аналітики для бізнесу

Управління ризиками: добірка експертної аналітики для підприємця

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему