Нещодавно Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій (УКРНОІВІ) дав свою оцінку тому, як реалізуються положення нового пакету санкцій Європейського Союзу проти Російської Федерації в контексті інтелектуальної власності та національні заходи щодо протидії агресору в IP сфері.
Отож зухвалі дії Росії щодо дозволу російським юридичним та фізичним особам не виплачувати компенсації за використання винаходів, корисних моделей та промислових зразків, щодо обмеження можливості іноземних правовласників збирати ліцензійні платежі за більшістю видів IP прав, відмови у судовому захисті для іноземних правовласників з країн, які висловили солідарність Україні та запровадили санкційні обмеження проти агресора, не були залишені без відповіді зі сторони країн таких іноземних правовласників.
Так, відповідно до Регламенту Ради (ЄС) 2024/1745 від 24 червня 2024 року, яким ухвалено 14-й пакет економічних та індивідуальних обмежувальних заходів, серед іншого проти російських громадян, фізичних осіб резидентів РФ та юридичних осіб та установ, які незаконно позбавляють власників прав інтелектуальної власності ЄС їхнього захисту на території РФ, запроваджені наступні обмежувальні заходи:
заборонено для IP офісів країн-членів та регіональних відомств ЄС та інших компетентних установ приймати заявки на реєстрацію від вищезазначених осіб, а також де такі особи є лише одним із заявників; при цьому установи не повинні виносити формальні рішення про відмову у прийнятті чи реєстрації;
заборонено приймати заяви чи клопотання в процесі реєстрації щодо всіх IP прав;
надані права компетентним установам ЄС запитувати необхідну інформацію від заявників.
Окремі країни-члени Європейського Союзу також вирішили докладати всіх зусиль для забезпечення того, щоб Всесвітня організація інтелектуальної власності (ВОІВ) не приймала нових заявок від таких осіб.
Безумовно, дані заходи спрямовані на відповідь легалізації порушень IP прав в Російській Федерації та зменшення конкурентних переваг для російської промисловості, і, відповідно, подальшому зменшенню її доходів, які Росія використовує на незаконну, неспровоковану та невиправдану агресивну війну проти України.
Щодо національних заходів протидії агресору в ІР сфері, то ІР офісом зупинені провадження експертизи заявок, здійснення реєстрації та розпоряджання правами. Одночасно з указаними заходами розпочалась робота з формування правового поля для недопущення набуття та розпоряджання російськими ІР правами в Україні.
Відтак, Урядом України та Мінекономіки України підтримана ініціатива ІР офісу щодо правового регулювання процесу виявлення фактів приналежності IP прав підсанкційним особам та особам, пов'язаним з РФ, а також встановлення підстав для відмови щодо здійснення дій з охорони IP прав стосовно осіб держави-агресора та підсанкційних осіб.
Нова LIGA360 змінює все! Посилюй пильність в роботі з контрагентами та партнерами. Здійснюй санкційний скринінг. Перевіряй контрагентів за 46 списками зі 144 юрисдикцій. Дізнайся більше переваг, замовивши персональну презентацію.
Відтак, серед інших підзаконних актів до яких внесені зміни, що направлені на захист ІР сфери в Україні є Наказ Міністерства економіки України “Про затвердження Положення про представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених) та внесення змін до положень з питань атестації та ведення державного реєстру представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених)” від 29.12.2023 року № 20599 (надалі - Положення).
Виходячи з норм ч. 1 розділу V Положення, право на зайняття діяльністю патентного повіреного зупиняється та/або припиняється у разі застосування до патентного повіреного спеціальних економічних (санкцій) відповідно до Закону України "Про санкції", якими передбачено тимчасову заборону на здійснення діяльності патентного повіреного, - з дати набрання чинності рішенням Ради національної безпеки і оборони України щодо застосування або внесення змін до санкцій відповідно до вимог частин другої, третьої статті 5 Закону України "Про санкції" та застосування обмежувальних заходів, які передбачають припинення права на здійснення діяльності патентного повіреного, - з дати набрання чинності рішенням Ради національної безпеки і оборони України щодо застосування або внесення змін до санкцій відповідно до вимог частин другої, третьої статті 5 Закону України "Про санкції" відповідно.
Окрім того, відповідними змінами до Положення передбачено, що під час ведення Реєстру, ІР офіс вносить запис про реєстрацію патентного повіреного в Державному реєстрі представників у справах інелектуальної власності (патентних повірених), який повинен містити відомості про застосування до патентного повіреного заходу у вигляді персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій).
В той же час, Указом Президента України № 762/2023 від 20.11.2023 року введено в дію Рішення ради національної безпеки і оборони України “Про застосування секторальних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до Російської Федерації та Республіки Білорусь в оборонно-промисловій сфері”, відповідно до якого, заборонено:
передачу резидентам і резидентами Російської Федерації та Республіки Білорусь технологій прав на об'єкти права інтелектуальної власності;
здійснення резидентами Російської Федерації та Республіки Білорусь дій з одержання охоронних документів, здійснення інших дій, пов'язаних з охороною прав на об'єкти інтелектуальної власності (винаходи, корисні моделі, промислові зразки, компонування напівпровідникових виробів, торговельні марки, географічні зазначення, сорти рослин, об'єкти авторського права і суміжних прав), крім дій щодо продовження строку чинності прав інтелектуальної власності та продовження строку дії охоронних документів;
реєстрацію і акредитацію організацій колективного управління, засновниками яких є резиденти Російської Федерації та республіки Білорусь.
Отже, Україна разом з іншими міжнародними партнерами і надалі продовжуватиме здійснювати заходи, спрямовані на захист власних інтересів, в тому числі і в ІР сфері. На даний момент пріоритетним для України є питання зазначення адрес заявників із тимчасово окупованих територій України як заявників з території РФ у міжнародних системах реєстрації IP прав (PCT, Мадридська та Гаазька системи).
В даному питанні вже є проміжний результат, згідно з яким Асамблея ВОІВ ухвалила рішення, яке серед іншого передбачає вимогу до Міжнародного бюро ВОІВ вживати заходи для забезпечення відповідності публікацій на ресурсах і платформах ВОІВ принципам суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів.
Монітор дані про власну компанію з новою LIGA360. Дивись на досьє компанії очима партнерів, конкурентів та перевіряючих органів. Аналізуй згадки в медіа, інтернет-ЗМІ, соціальних мережах, участь в судових справах. Дізнайся більше переваг, замовивши персональну презентацію.