Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Шахрайство з банківськими картками: алгоритм дій, судова практика

Якщо ви помітили, що вашому банківському рахунку відбуваються  банківські операції які ви не ініціювали та не погоджували, то необхідно діяти невідкладно та як найшвидше вжити ряд нескладних дій та заходів, які можуть допомогти вам не лише зберегти свою особисту інформацію, а також запобігти можливій втраті коштів з вашого банківського рахунку або навіть запобігти шахрайським діям в отриманні кредитних коштів на ваше ім'я та подальшим їх викраденням 

Такі дії, що необхідно вчинити, полягають у наступному: 

  • Зв'яжіться з банком за допомогою контактного номера, який вказаний на зворотній стороні карти або на офіційному веб-сайті Банку та повідомте про несанкціоновану вами або підозрілу операцію.  

  • У разі, якщо несанкціонована вами банківська операція вочевидь має ознаки підозрілої, то буде доречним  одразу заблокувати банківську картку, в чому вам наддадуть допомогу працівники банку за телефоном,  який вказаний на зворотній стороні карти або на офіційному веб-сайті Банку 

  • У разі несанкціонованого списання коштів, дізнайтесь одразу по телефону про можливість їх повернення. Зазвичай банки можуть допомогти вам в цьому, шляхом розгляду скарг і повернення втрачених коштів. 

  • Змініть паролі і пін-коди. 

  • Заявіть про подію до органів Національної поліції: для цього слід направити поштою, або подати особисто до поліції, заяву про вчинення кримінального правопорушення, в якій детально описати ситуацію яка з вами трапилася та надати всі докази, які у вас є, включаючи банківські виписки, в яких зафіксовані несанкціоновані вами операції по вашому рахунку. В заяві попросіть після відкриття кримінального провадження надати вам витяг з ЄРДР (Єдиний державний реєстр досудових розслідувань). 

  • Після отримання витягу з ЄРДР його слід надати працівникам банку, щоб його долучили до вашої банківської справи. 

Важливо діяти швидко і це дозволить вам мінімізувати ризики та завадити шахрайським діям.  

Крім того, з метою посилення захисту персональних даних Національний банк рекомендує громадянам пройти ідентифікацію в оператора мобільного зв'язку (тобто “підв'язати SIM-карту до своїх ідентифікаційних даних) та не використовувати неперсоніфіковані SIM-карти як фінансовий номер телефону. Сьогодні кожен мобільний оператор дає можливість швидко та безкоштовно здійснити таку процедуру віддалено з використанням Системи BankID НБУ. 

Щодо існуючої наразі судової практики в подібних питаннях, то слід звернути увагу зокрема на постанову Верховного Суду України від 13 травня 2015 року у справі N 6-71цс15., постанову Верховного Суду від 14 лютого 2018 року у справі N 127/23496/15-ц

Однак найцікавішою, як на мій погляд, є Постанова Верховного Суду від 16 серпня 2023 року у справі № 176/1445/22, в якій судом розкриті деталі подій, що відбулися 06 липня 2022 року з клієнткою одного з банків України та які полягали у тому, що протягом 50 хвилин, невідомі особи своїми шахрайськими діями заволоділи доступом до додатку "Приват24" та безперешкодно зі сторони СБ банку заволоділи грошовими коштами, які були на карткових рахунках, відкритих у банку, шляхом створення у додатку "Приват24" іншої картки, та повного перерахування грошових коштів на створений картковий рахунок. Після перерахування грошових коштів всі три карткові рахунки були закриті без її відома та погодження. Загальна сума викрадених грошових коштів становила 101 422,17 грн. 

В подальшому, звернення клієнтки про несанкціоновані нею банківські операції, залишились без належної реакції зі сторони Банку і її порушені права були остаточно відновлені Верховним Судом 16 серпня 2023 року. 

Як знайти подібні судові рішення в один клік? Нова LIGA360 миттєво аналізує мільйони судових справ і обирає кейси саме для вас! А ще ви знайдете все пов?язане законодавство та аналітику від експертів. Замовте презентацію прямо сьогодні. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему