Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Змінювати правила, а не чиновників

1 березня 2021, 15:50
774
0
Реклама

Коли кожен орган державної влади працює за власними процедурами та правилами, громадянам і бізнесу доводиться долати численні бар'єри. Різні форми звернення та строки розгляду справ, незрозумілі рішення і терміни їх оскарження або скасування. Щоб зупинити цей безлад і полегшити всім життя, потрібен закон про адмінпроцедуру.

Завдяки такому закону отримання паспорту чи субсидії, реєстрація народження дитини, надання дозволу на будівництво або ліцензії, оформлення земельної ділянки, під'єднання до електромережі і багато інших послуг будуть надаватися за єдиними та зрозумілими правилами.

Громадяни зможуть брати участь у прийнятті рішень, що впливають на їхні права. Жодних рішень без вас про вас. А ще отримають право бути вислуханими у разі незгоди з рішенням. Також можна буде ознайомитись з матеріалами справи, почути аргументи та чітко зрозуміти процедуру оскарження, насамперед досудового. Так виглядає правова європейська країна. Адже аналогічні закони вже давно діють в усіх країнах ЄС.

Закон про адміністративну процедуру - це насправді “тиха революція”, що докорінно змінює радянський менталітет у взаємодії держави з її головними стейкхолдерами - громадянами.

Ухвалення закону забезпечить рівність усіх учасників адміністративного провадження та єдині стандарти у роботі чиновників, прискорить надання більшої кількості якісних і зручних послуг для громадян.

В Україні спроби ухвалити закон про адмінпроцедуру тривають вже більше двадцяти років. У цей час українці страждають від необгрунтованих рішень та свавілля чиновників, від виснажливої бюрократії та витрат часу на боротьбу з державою.

Незаконні забудови, незрозумілі перевірки бізнесу - це тільки мала частина того айсбергу проблем, з якими намагаються самостійно дати раду громадяни та бізнес. І хоча гнів здебільшого спрямований на державні органи, окремих чиновників чи навіть політиків, в основі багатьох проблем - застарілі процедури.

Як результат - маємо вщент девальвовану довіру - головну валюту сьогодення. Позначається це також і на роботі самих держслужбовців, що “ротуючись” між органами влади мають пристосовуватись та вивчати нові процедури.

Але замість зміни правил і самої системи, змінювались тільки чиновники. Натомість в країнах ЄС відповідь на схожі проблеми лише одна - єдина адмінпроцедура, загальний і зрозумілий для всіх випадків алгоритм дій для держави, громадян і бізнесу.

Закон про адмінпроцедуру є частиною реформи держуправління та одним з євроінтеграційних пріоритетів України. Проєкт закону розробляли українські та європейські експерти за стандартами, прийнятими у країнах-членах ЄС.

Тепер, щоб в Україні запрацювали єдині та уніфіковані правила, зменшилась корупція, а громадяни та бізнес відчували себе захищеними, потрібно зробити важливий крок - ухвалити Закон в парламенті. Тільки так зможемо продовжити будувати сервісну державу, що працює в інтересах громадян та надає якісні послуги.

Олександр Банчук, заступник Міністра юстиції

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини