Поточна пенсійна реформа передбачає впровадження загальнообов'язкового державного накопичувального пенсійного страхування (другий рівень пенсійної системи). 11 жовтня 2017 року уряд затвердив план заходів щодо впровадження другого рівня на 2017 - 2018 роки (докладніше про це див. «В уряді визначилися з графіком впровадження накопичувальної пенсійної системи»). А 31 травня 2018 року комітет НКЦПФР з питань стратегії розвитку та економічного аналізу фондового ринку на засіданні затвердив Концепцію розвитку другого рівня пенсійної системи.
Документ передбачає, що запуску другого рівня пенсійної системи обов'язково має передувати парламентське схвалення законопроектів № 2413а і № 6303. Йдеться про консолідацію нагляду і контролю, а також про підвищення інституційної спроможності НКЦПФР як регулятора ринку.
Концепцією пропонується взяти за основу комбіновану модель другого рівня пенсійної системи, що передбачає створення накопичувального фонду в формі неприбуткового непідприємницького товариства. Кошти фонду передаватимуться в управління ліцензованим компаніям з управління активами, а пенсійні активи зберігатимуться у ліцензованих банків-зберігачів.
Участь в системі для всіх працюючих осіб буде обов'язковою до досягнення пенсійного віку. Відповідно до запропонованого алгоритму, для цього буде потрібне укладення пенсійного контракту з Пенсійним фондом України, вибір КУА, яка управлятиме коштами, що надійшли від учасника системи, і вибір інвестиційного портфеля (починаючи з четвертого року роботи системи другого рівня).
За очікуваннями НКЦПФР, самостійно оберуть КУА лише 2% учасників системи, тому для всіх інших призначення управителів і розподіл активів здійснюватиметься пропорційно.
Якщо до моменту виходу на пенсію на пенсійному рахунку конкретного учасника буде сума менше 60 мінімальних зарплат, він зможе отримати одноразову виплату. Якщо сума буде більше, можна буде вибрати між пенсією на встановлений період (не менше 10 років), або ануїтетом (довічна виплата). Виплата довічних пенсій відбуватиметься через страховиків, а в разі смерті пенсіонера його заощадження зможуть отримати спадкоємці. Також планується можливість дострокового отримання коштів (на лікування і т.п.). З іншими ключовими аспектами концепції можна ознайомитися на сайті НКЦПФР. Комісія зараз працює над проектом додаткових законодавчих змін.
Оприлюднення концепції співпало з щорічним зібранням Міжнародної організації пенсійних наглядових органів (IOPS), яке відбувається 4-6 червня. Під час заходу, серед іншого, буде розглянута самооцінка українських регуляторів щодо відповідності поточної практики в сфері накопичувального пенсійного забезпечення стандартам організації. Самооцінка, результати якої презентує глава НКЦПФР Тимур Хромаєв, розкриє основні проблеми в процесах нагляду за установами накопичувальної пенсійної системи для вивчення і врахування під час розроблення змін у законодавстві.