Вжиті обмежувальні заходи суттєво торкаються інтересів бізнесу. Старший юрист практики IT & Media Juscutum Валерія Дяченко прокоментувала окремі питання щодо санкцій, які постали в багатьох представників бізнесу.
1. Юридична оцінка заборони програмного забезпечення, яке застосовують у бізнесі, і окремих інтернет-сайтів
Сьогодні, у день розгляду ВРУ профільних для IT- і телекомгалузі законів про електронні комунікації, про забезпечення кібербезпеки, про довірчі послуги й посилення відповідальності за пошкодження телекоммереж, увага громадськості прикута до новини про заборону «Яндекс», «1С», ABBYY, «Софтлайн Груп «Україна», «ВКонтакте», «Однокласники» та ін.
Ця порочна практика існує не лише в Україні. Зазвичай агресивні дії держави щодо інтернет-ресурсів примушують їх переходити в лояльнішу юрисдикцію та мовити звідти.
Досвід північних сусідів щодо жорсткого блокування зсередини держави засвідчив абсолютну його неефективність і вже давно навчив користувачів Інтернету активно використовувати VPN, Tor та інші анонімайзери.
У цьому випадку це явище вкрай негативне для самої держави з погляду виведення фінансових потоків і водночас своєї присутності в мережах іноземного трафіка, який важко проконтролювати.
Так працює Інтернет. Повне блокування можливе лише в разі фізичного доступу до серверного обладнання, в усіх інших випадках він може бути лише частково обмеженим, але за великого бажання доступ завжди можна знайти. Якщо питання доступу абонентів до небажаних соціальних мереж загалом не гостре, то питання обмеження бухгалтерських програм на цей час відкрите.
Зараз усі аналоги «1С» є його блідою тінню. «M.E.Doc» - це програма, що дає змогу здавати звітність, але замінити програму обліку не може. Отже, фактично вітчизняного аналога попросту немає.
Не можна просто так узяти й заборонити використовувати приватним підприємствам офіційно придбані ліцензії, оскільки це їхня законно придбана власність. Ці програми стаціонарно встановлено на комп'ютерах. Утім, про оновлення тепер можна забути. Крім іншого, навіть у держсекторі заміна облікового софту: упровадити, забезпечити працездатність, придбати офіційні ліцензії - це колосальні витрати для держави.
2. Що стоїть за формулюваннями «обмеження торгових операцій», «зупинення виконання фінансових зобов'язань» та ін.? Що це означає для постачальника, а що для українських контрагентів?
Це дуже загадкові норми навіть для юристів. Найімовірніше, будуть додаткові підзаконні акти, які роз'яснюватимуть ці терміни.
Проте можна однозначно сказати, що це зумовить досить складну ситуацію з виконанням фінансових зобов'язань. Україна зі свого боку зможе відмовитися від виплат, але й контрагенти також не залишать це без реакції.
3. До якої відповідальності може бути притягнуто інтернет-провайдерів у разі недотримання санкційних приписів?
Ця норма зумовлює чимало питань.
У Законі про телекомунікації подібних зобов'язань і відповідно санкцій за невиконання блокування за Указом Президента немає. Згідно із Законом про телекомунікації провайдери взагалі не несуть відповідальності за вміст своїх мереж, тобто за трафік.
Водночас підстави для позбавлення ліцензій, винесення штрафів тощо суворо регламентовано в Законі. Отже, зважаючи на відсутність прямих норм, їх не можна позбавити ані ліцензії, ані інших повноважень за невиконання цього Указу.
З іншого боку, Закон про cанкції застосовується як спеціальний (про що йдеться в його перехідних положеннях). Але там теж не встановлено жодної відповідальності. А згідно зі ст. 10 Закону про СНБО рішення зазначеного органу взагалі не є обов'язковими для виконання приватними особами.
Утім, упевнено можна сказати, що цю прогалину з верхом компенсують правоохоронні органи. У наших реаліях відмова від виконання Указу може обернутися для юридичних осіб відкриттям кримінальних проваджень за спонсорування тероризму, нескінченними обшуками та вилученням обладнання.