Ст. 378 Цивільного Кодексу передбачає відстрочку або розстрочку виконання рішення. Так, програну суму в суді сторона може попросити розбити на кілька платежів. Однак Велика палата Верховного Суду винесла постанову від 04.06.2019 у справі №916/190/18, в якому присудила в такому випадку сторону, яка програла виплатити інфляційні витрати та 3% річних.
Аргументація Суду:
Чинне законодавство не пов'язує припинення зобов'язання з наявністю судового рішення чи відкриттям виконавчого провадження з його примусового виконання, а наявність судових актів про стягнення заборгованості не припиняє грошових зобов'язань боржника та не позбавляє кредитора права на отримання передбачених ч. 2 ст.625 Цивільного кодексу сум. Вирішення судом спору про стягнення грошових коштів за договором не змінює природи зобов'язання та підстав виникнення відповідного боргу.
Розстрочення або відстрочення виконання судового рішення не припиняє договірного зобов'язання відповідача, а тому не звільняє його від наслідків порушення відповідного зобов'язання, зокрема шляхом сплати сум, передбачених частиною другою ст. 625 Цивільного кодексу.
«Це досить поширена практика: одна зі сторін програє судовий процес, але майже відразу подає клопотання про поділ платежів. Сторона посилається на те, що у неї немає коштів на одноразову виплату, і просить її розбити на кілька платежів рівними частинами. Поквартально або навіть помісячно. Якщо суд задовольняє це прохання, то сторона, яка виграла справу, може розраховувати тільки на поетапні виплати. А тепер у неї з'явилася ще одна можливість - отримувати ще й 3% річних + індекс інфляції», - прокоментував рішення старший партнер адвокат Ростислав Кравець.
Щоб застерегти себе заздалегідь від контрагентів, які не дотримуватимуться умов договору, читайте про те, як перевірити нового контрагента.
Вас може зацікавити: Знакові судові прецеденти в першій половині 2019 року.
Порівняти це рішення з іншими і проаналізувати судову практику з цього питання спробуйте знайти у системі аналізу судових рішень VERDICTUM. Отримати тестовий доступ у VERDICTUM можна за посиланням.