Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську
ЗЕД

Україна пропонує Польщі план деблокади кордону

Реклама

Україна розробила та пропонує Польщі план деблокади кордону - «План взаємопорозуміння». Про це повідомив Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.

Прем'єр підкреслив, що останні 5 місяців Україна не продає зерно, кукурудзу, насіння соняшника та ріпак на польський ринок. Через Польщу українське зерно їде тільки транзитом. Загалом через польський кордон сьогодні проходить лише 5% аграрного експорту. І головне, блокада б'є по всій польсько-українській торгівлі, по економіці обох країн. Саме тому потрібно розв'язувати це питання та приймати конструктивні рішення.

«План взаємопорозуміння» складається з п'яти кроків:

1. Згода нашої держави на обмеження, які запропонувала Європейська комісія щодо аграрного експорту.

«Це автоматичні захисні заходи, які були представлені в межах рішення Єврокомісії з пропозицією продовжити безмитну торгівлю ЄС та України. Мова йде, зокрема, про обмеження на м'ясо птиці, яйця, цукор», - пояснив Денис Шмигаль і додав, що Україна погоджується з пропозицією експортувати до ЄС ці товари без квот та мит в об'ємах не більше, ніж були в середньому у 2022 та 2023 роках. Якщо експортуватиме більше, то повертаються обмеження.

Крім того, Україна готова продовжити механізм верифікації експорту зерна, кукурудзи, соняшника та ріпака.

2. Україна направляє звернення до Єврокомісії з пропозицією провести невідкладний скринінг, тобто аналіз кластерів 4 і 5, до яких входить аграрна політика та транспорт.

Це необхідно, аби відкинути маніпуляції щодо якості української аграрної продукції.

«Водночас принципова позиція України - це повна лібералізація торгівлі з ЄС. Це продовження «економічного безвізу» - скасування ввізних мит та інших обмежень у двосторонній торгівлі між Україною та Євросоюзом. Це потребуватиме рішення Ради асоціації на підставі статті 29 відповідної Угоди», - підкреслив Денис Шмигаль і наголосив, що питання торгівлі України та ЄС буде вирішуватися саме з ЄС, а не на рівні окремих країн.

3. Пропонується польському Уряду ухвалити спільне звернення до Єврокомісії із закликом зупинити російський аграрний експорт в ЄС.

За словами Прем'єр-міністра, за 11 місяців 2023 року росія продала в Європу агропродукції та продуктів харчування на 2,5 млрд євро. Зокрема, зерна на майже 400 млн євро, овочів на 300 млн євро, насіння олійних рослин на 250 млн євро. За 11 місяців 2023 року росія продала Європі 5,1 млн тонн продовольства. За весь 2022 рік - 4,9 млн тонн.

Денис Шмигаль зазначив, що зростання російського експорту продовольства в ЄС під час війни потрібно зупинити. Глава Уряду переконаний, що Україна та Польща можуть замістити цю продукцію.

Крім того, Україна звертається до ЄК ще з двома пропозиціями:

  • розглянути додаткові обмеження та посилений моніторинг на аграрний імпорт третіх країн до ЄС, як це відбувається зараз з Україною;

  • щодо запуску спільного контролю на кордоні України та країн ЄС та розширення пілотного проекту щодо обміну митною інформацією.

4. Створення «Тристороннього штабу: Україна, Польща, Європейська комісія» під співголовуванням аграрних міністрів двох країн та представника Єврокомісії. Також до його роботи можуть приєднатися українські та польські аграрні асоціації.

5. Вирішення питання з пропуском на кордоні не лише боєприпасів, військового обладнання, гуманітарної допомоги, медичних засобів, а й інших груп товарів.

«Тристоронній штаб має працювати цілодобово, і питання блокування кордону має бути вирішено значно раніше, ніж 28 березня - дати, коли мало б відбутись спільне засідання урядів України та Польщі, - зазначив Прем'єр-міністр та додав, що в іншому випадку Україна залишає за собою право застосовувати дзеркальні заходи на пунктах пропуску.

Нагадаємо, зустріч урядів Польщі та України відбудеться 28 березня у Варшаві

LIGA360 - надійне джерело інформації під час воєнного стану. Спеціальний блок з законодавчими змінами, аналітикою та роз'ясненнями від експертів, економічними новинами. Отримуйте свіжі дані щодня.

Читайте також: Порушення строків виконання зобов'язань та збитки через блокування кордону: до чого бізнесу потрібно готуватись вже зараз

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини