Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Стягнення проблемної заборгованості - поради для керівника

Стягнення проблемної заборгованості є звичайною практикою більшості суб'єктів господарювання. Заборгованість за договорами поставки, транспортного експедирування, перевезення вантажів є досить частою проблемою бізнесу, яка включає в себе стадію досудового врегулювання, проведення судового процесу та етап примусового виконання рішення суду.

На кожній стадії спору рішення про затвердження правової стратегії приймає керівник певного рівня. Від якості менеджерського рішення залежить результат. Надамо найбільш популярні поради, які має знати як керівник юридичного відділу підприємства, так і менеджер, під час затвердження та коригування стратегії стягнення проблемної заборгованості.

Поради для досудової стадії.

По-перше, важливо розуміти чи володіє боржник нерухомим майном та чи має грошові кошти на банківських рахунках. Від цього залежить загальний успіх стягнення проблемної заборгованості. У разі, якщо боржник є звичайною "компанією-прокладкою", не має на балансі активів та грошових коштів на рахунках, а замість цього має з десяток судових рішень про примусове стягнення боргів, то перспектива у такому випадку стягнути бодай копійку з боржника є дуже низькою. Оптимально у такій ситуації провести виважені перемовини та зацікавити боржника у майбутній плідній співпраці. Це підвищить шанси погашення проблемної заборгованості.

По-друге, варто вчитися вести перемовини з боржником. Направлення досудової претензії боржнику - це не ведення перемовин. Необхідно освоювати ораторське мистецтво та навички дискусії та спору. У більшості випадків є шанс вирішити питання про погашення проблемної заборгованості саме на досудовій стадії без зайвих витрат на правову допомогу.

По-третє, накласти арешт на майно боржника на досудовій стадії вкрай важко, але можливо. Мається на увазі арешт, який може бути накладено протягом декількох днів з моменту постановки питання. Для цього мають існувати вагомі обставини, а заява, подана до суду з метою забезпечення позову, має бути складена ідеально. Набагато більш реальним є варіант накладення арешту на майно боржника вже після декількох місяців ведення судового процесу та отримання судового рішення.

По-четверте, варто укладати договори особистої поруки з директором або засновником боржника (якщо боржник є юридичною особою). Механізм застарілий, але ефективний. У такому випадку слід пам'ятати, що засновник юридичної особи у більшості випадків не несе відповідальності за борги такої юридичної особи. Підписання договору поруки змінює ситуацію і у такому випадку засновник юридичної особи буде нести солідарну відповідальність за борги підприємства.

По-п'яте, досудова стадія вирішення спору має бути дуже оперативною. Не варто розтягувати цей етап на багато тижнів. Досвідчені боржники обов'язково за цей період намагатимуться позбавитися від майна та виведуть грошові кошти з рахунків.

Поради для судової стадії.

По-перше, вимагайте від юриста подання до суду заяви про забезпечення позову. Навіть, якщо шанси низькі. Від сплати судового збору у розмірі орієнтовно півтисячі гривень ви не обіднієте, але у разі успіху в рази збільшите шанси реального стягнення боргу.

По-друге, обережно спілкуйтеся з боржником на цій стадії. Він може намагатися затягнути судовий процес або використати інформацію, отриману від вас, в суді. Краще ведіть такі перемовини через юриста або адвоката.

По-третє, не подавайте до суду заяву про видачу судового наказу про стягнення незначної заборгованості, якщо впевнені, що боржник буде оскаржувати такий судовий наказ! Краще зверніться у порядку позовного провадження! Важливо розуміти, що у такому випадку закон допускає скасування судового наказу навіть без обгрунтування підстав такого скасування, головне щоб боржником просто було подано відповідну заяву. Таким чином, ви витратите гроші та час марно.

По-четверте, з особливою увагою віднесіться до документів, що подаються до суду. Це суд господарською юрисдикції, а значить, що правильно складений документ - то "святе", а будь-які помилки та неточності вб'ють перспективу виграшу.

По-п'яте, не дуже радійте після складної перемоги у суді першої інстанції. Краще підготуйтеся до апеляції. Судова статистика свідчить про 25-30 відсотків перспективи скасування рішення суду першої інстанції.

Поради для етапу виконання рішення суду.

По перше, ніколи. Чуєте! Ніколи не звертайтеся до державної виконавчої служби. Тільки досвідчений приватний виконавець.

По-друге, у разі, якщо є негативна для вас перспектива оскарження судового рішення боржником, намагайтеся домовитися з іншою стороною. Запропонуйте поступки та цікаві варіанти погашення боргу без відкриття виконавчого провадження (це врятує боржника від виконавчого збору або винагороди приватного виконавця).

Про-третє, не квапте виконавця. Він має робити все відповідно до закону, а стадії виконавчого провадження майже завжди є тривалими. У разі, якщо виконавець зробить щось не так, то існує суттєва перспектива оскарження його незаконних дій.

По-четверте, не погоджуйтеся знімати арешт з коштів боржника на банківському рахунку до моменту повного виконання рішення суду. Деякі боржники можуть обгрунтовувати таку необхідність обов'язками зі сплати ПДВ чи заборгованості з заробітної плати. Важливо пам'ятати, що у разі зняття арешту з рахунку боржника суттєво підвищується ризик невиконання рішення суду.

По-п'яте, не варто заощаджувати на досвідченому адвокаті чи приватному виконавці. Дуже часто така економія грає погану шутку з підприємством та його керівником.

Наостанок хотілося б зазначити, що процеси щодо стягнення проблемної заборгованості дуже нагадують логічну гру. Важливо мислити системно та розуміти наслідки кожної дії. Тоді успіх не за горами!

Єдине середовище LIGA360 для роботи антикризової команди. Керівники, юристи, hr-фахівці, бухгалтери й спеціалісти з безпеки - усі ключові ролі компанії отримують інформацію синхронно й спільно ухвалюють рішення. Детальніше.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему