Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Судові спори в сфері агропромислового комплексу

Агропромислові комплекси є невід'ємною частиною бізнесу в Україні. Враховуючи те, що АПК - це найбільший міжгалузевий комплекс, який об'єднує різні галузі, орієнтовані на виробництво і переробку сільськогосподарської сировини, отримання і збут готової продукції, даній виробничій, багатогалузевій системі, приманні і судові спори, запобігання яким ми розглянемо в даній статті.

Діяльність АПК регулюється Законом України «Про пріоритетність соціального розвитку села та агропромислового комплексу в народному господарстві».

Одні із форм господарювання в агропромисловому комплексі це:

  • фермерські господарства;

  • колективні сільськогосподарські підприємства;

  • радгоспи, підсобні сільські господарства підприємств;

  • установ і організацій, переробні та інші підприємства;

  • акціонерні товариства;

  • орендні колективи;

  • особисті підсобні господарства громадян, тощо.

Отож, серед діяльності АПК у вищевказаних організаційно-правових формах можуть виникати такі судові спори:

1. Спори, пов'язані з продажом майна агропромислового комплексу на аукціоні, проведеного в межах справи про банкрутство

ТОВ «Мамаївський агропромисловий комбінат» звернулося до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, де просив скасувати Постанову Західного апеляційного господарського суду від 17.02.2022 у справі № 926/2179/20.

Суд першої інстанції позовні вимоги задовольнив частково, та спирався на такі аргументи: (1) в рамках кримінального провадження існував арешт на майна (на момент продажу його на аукціоні), (2) існує різниця як у визначенні кількості об'єктів, які підлягали продажу, так і у визначенні площ об'єктів.

Судом апеляційної інстанції судове рішення скасовано та прийнято нове, яким у задоволені позову відмовлено.

Проте, Верховний Суд касаційну скаргу агропромислового комплексу задовольнив, рішення апеляційного суду - скасував та направив на новий розгляд справу до суду апеляційної інстанції, спираючись на те, що:

«…суду апеляційної інстанції належить врахувати викладене у цій постанові, повно та всебічно перевірити фактичні обставини справи, дати належну оцінку зібраним у справі доказам…».

Отже, за правовою природою процедури реалізації майна банкрута на прилюдних торгах вимагає дотримання певних вимог: підготовки до торгів, їх проведення, стартової ціни, повідомлення про місце, час та дату тощо, недотримання яких, може призвести до скасування торгів, що можна довести в судовому порядку.

Постанова Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 06.09.2022 у справі № 926/2179/20.

Швидко потрібна правова позиція чи перелік подібних судових рішень? Спробуй LIGA360 для юриста та адвоката. Готуйся до судового засідання в один клік.

2. Спори, що виникають з контролюючим органом про визнання протиправним та скасування наказу про проведення фактичної перевірки

Податкові спори в компанії, АПК в обґрунтування позовних вимог зазначено, що спірний наказ Головного управління ДПС прийнято з порушенням п. п. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України, у ньому відсутнє посилання на фактичну підставу для проведення перевірки, не зазначено, яка саме інформація/повідомлення чи інші підстави, що спричинили необхідність призначення фактичної перевірки.

Проте, суди зазначають, що достатньо факту покладення на контролюючий орган здійснення контролю за дотриманням норм законодавства у відповідній сфері правовідносин. Так, в даному випадку, у разі оскарження наказу контролюючого органу варто звертати увагу на норми Податкового кодексу України, які дозволяють проведення фактичної перевірки, у тому числі на виконання функцій контролюючого органу. Дане правило допоможе запобігати судовим витратам та репутації компанії у даній категорії спорів. Певна річ, якщо не розглядати варіанти, коли ДПС дійсно провела перевірку чи мала намір її провести без законних на це підстав.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.10.2022 у справі № 440/6794/22.

3. Порушення умов договору оренди землі.

Між фізичною особою та ТОВ «Агропромисловий комплекс «Спаський» укладено Договір оренди земельної ділянки. В момент дії Договору оренди, агропромисловим комплексом були порушенні істотні умови договору в частині сплати за оренду землі. В даному випадку суд встановив, що не має правового значення при визначенні підстав для розірвання договору і факт відсутності заборгованості по виплаті орендної плати на час звернення до суду, оскільки склад цивільного правопорушення утворює не факт заборгованості, а встановлення систематичності порушень щодо своєчасної виплати орендної плати.

В результаті з агропромислового стягнуто суму заборгованості, повернуто орендарю земельну ділянку, розірвано договір оренди.

Постанова Дніпровського апеляційного суду від 24.08.2022 у справі № 183/5001/19.

Також часто в Єдиному державному реєстрі судових рішень часто можна зустріти судові спори, стороною яких є агропромислові комплекси, у сфері земельних правовідносин. Зокрема, це порушення права власності та права користування земельною ділянкою, що виникають між власниками землі та землекористувачами.

Висновки

Отже, враховуючи те, агропромислові комплекси є невід'ємною частиною бізнесу в Україні, агробізнес може стикатися на своїй практиці з низкою судових спорів, серед яких найчастіше зустрічаються: спори, пов'язані з орендною земельних ділянок, податкові спори, спори, які виникають з власниками врожаю, спори з потенційними замовниками, що можуть виникати у зв'язку з невчасною поставкою товару.

Для запобігання виникнення вищевказаних судових спорів, варто мати в компанії юриста, в залежності від розміру - юридичний відділ. Або ж залучити зовнішніх фахівців. Це допоможе правильно укладати різного роду договори, уникати податкових спорів та не втратити майно агропромислового комплексу.

Корпоративне рішення LIGA360 - надійний помічник для аграрного бізнесу. Законодавство та аналітика про земельні відносини під час війни, перевірка партнерів та клієнтів в Україні та Великобританії, моніторинг статусу земельної ділянки. Докладніше.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему