Витрати, пов'язані із наданням правової допомоги (оплата послуг адвоката) не є тотожними реальним збиткам (грошовій вартості втраченого майна та додаткових витрат на його відновлення) та не набувають відповідних ознак унаслідок нереалізації права на їх відшкодування у передбаченому законом порядку.
Відповідне положення міститься у постанові КГС ВС від 1 червня.2020 року у справі № 910/12945/19. З її повним текстом можна ознайомитися в системі аналізу судових рішень VERDICTUM. Тестовий доступ в систему можна оформити тут.
Обставини справи
Товариство з обмеженою відповідальністю звернулося до ДФС і Державної казначейської служби України про стягнення з Державного бюджету України 94 167 грн шкоди (збитків), завданої внаслідок неправомірних дій Офісу ВПП ДФС аргументуючи це витратами на оплату послуг адвоката.
Місцевий і апеляційний суди відмовили у задоволенні позову.
ТОВ подало касаційну скаргу.
Позиція Верховного Суду
ВС залишив скаргу заявника без задоволення, з огляду на таке.
Витрати, зокрема, пов'язані з оплатою правової допомоги адвоката є такими, що понесені особою у зв'язку із реалізацією своїх процесуальних прав при розгляді певної справи у суді. Такі витрати процесуальним законом віднесено до судових витрат, вони відшкодовуються в порядку, передбаченому відповідним процесуальним законом; їх не можна визнати збитками чи шкодою у розумінні положень цивільного законодавства й вони не можуть бути стягнуті за позовною вимогою в іншому провадженні.
У пункті 6.19 постанови Великої Палати Верховного Суду від 14 квітня 2020 року у справі № 925/1196/18 зазначено, що за висновками Великої Палати Верховного Суду процесуальні витрати, понесені у судовому провадженні, не є збитками, що можуть бути стягнуті шляхом подання цивільного позову; такі витрати розподіляються виключно за правилами, встановленими процесуальним законодавством.
Отже, витрати, пов'язані із наданням правової допомоги (оплата послуг адвоката) не є тотожними реальним збиткам (грошовій вартості втраченого майна та додаткових витрат на його відновлення) та не набувають відповідних ознак унаслідок нереалізації права на їх відшкодування у передбаченому законом порядку.
Законодавством не передбачено можливості стягнення витрат на оплату правової допомоги в адміністративній справі у порядку господарського судочинства, як і немає правових підстав для ототожнення витрат на правову допомогу і шкоди (збитків) у розумінні положень чинного законодавства.
ЛІГА:ЗАКОН розробила LIGA360:АДВОКАТ - комплексне рішення, що поєднує головні інструменти в єдиному робочому просторі для адвоката:
- повна база НПА;
- коментарі до кодексів;
- 85 млн судових рішень;
- подібні справи;
- правові позиції Верховного Суду;
- 6,5 млн досьє компаній і ФОП.
Замовляйте доступ зі знижкою 30 %.
Також читайте:
Трудовим договором з адвоката знімається обов'язок сплачувати ЄСВ;
Велика Палата вказала, що адвокатські бонуси відносяться до судових витрат;
Чи повинна ДФС сплатити послуги адвокатові відповідача у разі відмови від позову;
Чи встановлено форму документу про оплату послуг адвоката: рішення ВС;
З 2020 року держоргани у суді можуть представляти лише адвокати та прокурори: ВС;
Адвокат з діючим свідоцтвом не може вважатися безробітним;
Коли витрати на послуги адвоката не відшкодують;
Відшкодування витрат на правничу допомогу: Велика Палата сформувала позицію