Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Купівля квартири на первинному ринку: як перевірити забудовника

Реклама

Офіс протидії рейдерству продовжує серію публікацій - практичні поради від експертів Офісу для громадян, які планують придбати нерухомість. Про купівлю житла на вторинному ринку читайте тут

Цього разу рекомендації будуть цікавими для тих, хто інвестує власні кошти в квадратні метри у новобудові.

Чотири універсальні рекомендації від експертів Офісу протидії рейдерству, які варто врахувати перед укладанням інвестиційного договору із забудовником, аби уникнути проблем із нерухомістю в майбутньому.

Рекомендація 1. Пересвідчіться у надійності ділової репутації забудовника.

Обравши будівельну компанію, радимо перевірити її за Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Ця опція - безкоштовна, пошук здійснюється за кількома критеріями:

- повним або скороченим найменуванням юридичної особи;
- кодом ЄДРПОУ.

Такий пошук дозволить дізнатися детальну інформацію про юридичну особу, зокрема: коли було створено компанію, який розмір її статутного фонду, хто її засновники, які види діяльності вона може здійснювати.

Насторожити може інформація стосовно відкриття виконавчого провадження щодо юридичної особи.

Читайте також: Шахрайські схеми з нерухомістю

Рекомендація 2. Перевірте, чи не перебуває компанія забудовника у процедурі банкрутства.
Такий моніторинг також можна здійснити самостійно. Джерелом інформації у цьому випадку буде вебпортал «Судова влада України» . Тут же можна перевірити, чи не був забудовник учасником судових проваджень.

Перевірити забудовника перед купівлею квартири та поставити його на моніторинг можна також з допомогою сервісу CONTR AGENT

Рекомендація 3. Отримайте інформацію про наявність у будівельної компанії всієї необхідної дозвільної і проєктної документації.

Для цього необхідно звернутися вже до відділу продажів для отримання інформації про наявність у забудовника усієї необхідної дозвільної і проєктної документації, або ж «озброїтися» відповідними даними, зайшовши на сайт будівельної компанії (така інформація не завжди публікується на офіційних інтернет-ресурсах забудовника).

Важливо дізнатися, чи є у забудовника, зокрема, такі документи:

- ліцензія на провадження господарської діяльності з будівництва багатоквартирних будинків;
- дозвіл на виконання відповідних будівельних робіт;
- проєктні документи на будинок або житловий комплекс та їх експертиза.

Також варто пересвідчитися у дійсності цих документів. Наприклад, з'ясувати, чи не анульовано відповідну ліцензію або ж дозвіл на виконання будівельних робіт. Для цього потрібно зайти на вебпортал Державної архітектурно-будівельної інспекції України і перевірити вказані документи у Реєстрі виданих ліцензій  і Реєстрі будівельної діяльності.

Що необхідно зробити перед купівлею нерухомості на ринку первинного або вторинного житла - читайте у консультації від юриста ЮКК "Де-юре" Олени Коробенко:Купівля квартири: що і як потрібно перевіряти?

Рекомендація 4. Дізнайтесь інформацію про земельну ділянку, на якій планується звести будинок чи житловий комплекс.

Для цього потрібно скористатися ще одним корисним інформаційним ресурсом - Публічною кадастровою картою України.
Пошук земельної ділянки здійснюється за трьома параметрами:
- кадастровим номером;
- населеним пунктом;
- координатами.

Такий моніторинг допоможе з'ясувати цільове призначення земельної ділянки (важливо, щоб вона була призначена саме для житлової забудови, на якій дозволено зведення багатоквартирних будинків), а також до якого типу власності вона відноситься.

Якщо йдеться про земельну ділянку, що перебуває у комунальній власності, додатково можна дізнатися інформацію про право власності та речові права на неї.
Для отримання безкоштовного доступу до цієї інформації потрібно пройти авторизацію й ідентифікацію (з використанням ЕЦП чи іншого альтернативного засобу ідентифікації особи) на вебпорталі Держгеокадастру.

Контролювати дані щодо належного вам нерухомого майна можна за допомогою сервісів SMS-МАЯК які повідомляють не лише про зміни, що відбулися у реєстрі, а й про спроби внести такі зміни.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини