Електронна мала приватизація стартувала у серпні 2018 року та за цей час перевершила очікувані результати. Нові прозорі аукціони не лише відкрили ринок для всіх громадян, але й зробили його доступним для кожного українця. Ми вирішили систематизувати результати та здобутки малої приватизації за 2019 рік. .
Зміни, які відбулися у процедурі приватизації, торкнулись не лише державного майна та Фонду держмайна України, а й комунального майна, що належить містам та їх територіальним громадам. Таким чином, прозора приватизація відкрила нові джерела інвестицій у міста. Прикладом є Львів, який першим почав продавати у Прозорро.Продажі та віддав на приватизацію найдорожчий лот за 2019 рік серед усіх в Україні - майже 1000 кв.м. на площі Ринок.
Результати малої приватизації
Мала приватизація за 2019 рік у цифрах - доказ працюючої конкуренції на електронних аукціонах.
Так, за 2019 державний бюджет та бюджети міст отримали загалом 1,42 млрд. грн. Якщо розділити суму між бюджетами, то міста отримали від прозорої приватизації 836,7 млн.грн, а державний бюджет, відповідно, 585,1 млн.грн.
Також показовим є і кількість учасників, які прийшли змагатися за об'єкт. За минулий рік 2,2 тис. учасників реєструвались та змагались на 3,6 тис. аукціонах. А 39% аукціонів є успішними. На перший погляд, низький показник, але є фактичне обґрунтування такого відсотку. По-перше, учасники лише звикають до електронної моделі проведення торгів та того факту, що це прозорі й доступні для них аукціони. По-друге, самі організатори не були готові так швидко перейти з паперових аукціонів у кабінетах посадовців до електронних документів, необхідності формувати якісну документацію аукціону та розкривати інформацію про об'єкти приватизації. Але навіть за цих обставин доходи до бюджету перевищили мільярд.
ТОП 5 найдорожчих об'єктів приватизації
Серед найдорожчих проданих у 2019 році об'єктів є, як комунальні, так і державні.
1 місце - львівська нерухомість на Площі ринок. Ціна за майже 1000 кв.м. зросла на аукціоні з 95 млн.грн до 116 млн.грн. Переможцем став ТОВ «Драгон капітал консалтинг» (одна з найбільших інвестиційних компаній в Україні, яка вже має ряд торгових центрів), яке протягом 5 років має дотримуватись законодавства щодо охорони культурних пам'яток, адже три будівлі які були у складі лоту є пам'ятками архітектури. Все ж таки, Площа ринок, самісінький центр Львова.
До речі, Львів завжди перший серед електронних реформ, до системи Прозорро.Продажі місто приєдналось ще в 2017 році та вже на той час починало реалізовувати непрофільне майно та надавати право розміщення торгових точок по місту. Приватизувати місто також почало першим серед усіх в країні.
2 місце - Первомайська гідроелектростанція була оголошена за 64 млн. грн, але на аукціоні ціна зросла до 107 млн. грн. Цікаво, що покупець вже купує у Фонда держмайна другу гідроелектростанцію. Загальна площа нерухомості майже 3000 кв.м. у Миколаївський області. Але учасник до угоди отримав два аркуші приватизаційних умов, серед яких збереження профілю діяльності (виробництво електроенергії) протягом 5 років, дотримання охоронного, дозвільного та ліцензійного законодавства, укладення охоронного договору тощо. І Фонд держмайна протягом 5 років перевірятиме виконання всіх умов згідно з договором.
3 місце - державний пакет акцій розміром 100% АТ «Україна Туристична ». На аукціоні 4 учасники та ціна продажу зросла з 44,7 млн.грн до 60,5 млн.грн. Інвестиційно привабливим є не саме товариство «Україна Туристична», а його власність у вигляді 81% статутного капіталу ПАТ « Туристичний комплекс « Пролісок ». Саме « Пролісок » володіє нерухомістю у Київ, розташованій на 18 га землі, а також податковим боргом у майже 50 млн.грн. В той же час, покупець має лише умови щодо збереження робочих місць та погашення заборгованості «Україна Туристична ».
4 місце - готель «Житомир» від місцевої влади. Площа готелю майже 11 тис. кв.м., Готель пішов за 60 млн. грн та без умови збереження профілю діяльності. І це є примірним прикладом для інших міст, адже не завжди збереження профілю діяльності впливає на інфраструктуру міста, а навпаки знижує конкуренцію на аукціоні та ціну продажу.
5 місце - ще три об'єкти, яких об'єднує відсутність конкуренції на торгах:
· Готель «Рассвет» від Фонду держмайна, який нараховує більше 11000 кв.м. та знаходиться у Дніпрі. Пішов до нового власника за 46 млн.грн.
· 250 кв.м. на Площі Ринок за 45 млн.грн. від управління комунальної власності Львова.
· знову ж таки від Львова, 480 км.м. на тій самій Площі ринок за 50 млн.грн.
Приватизація 2019 року продемонструвала, що міста та держава мають відносно рівний потенціал до продажу об'єктів приватизації, адже міста поповнити власні бюджети за рахунок продажу об'єктів у минулому році навіть більше за державний.
Але не мало об'єктів залишились поза увагою учасників аукціонів. Наприклад, Харківський завод «Радіореле», що нараховує понад 42000 кв.м. Реальний стан справ на заводі такий, що за останні 4 роки обсяг реалізації продукції заводу (реле) знизився зі 103 000 до 23 000 одиниць. Відповідно, двома стримуючими факторами для учасників стали - ціна, що перевищує реально ринкову та умова збереження профілю діяльності, а саме виробництво електророзподільної та контрольної апаратури (реле). До того ж, збереження профілю не є обґрунтованою умовою, а скоріш традицією Фонду держмайна встановлення приватизаційних умов, з якими наразі й працює його нова команда. Тож, маємо надію, що завод «Радіореле» буде приватизоване у цьому році з новими умовами, які відповідатимуть ринковим.
Єдиний майновий комплекс «Трансмаш» у Кривому Розі (величезні складські та логістичні комплекси у складі 37 об'єктів нерухомості на 20 га землі) та пакет акцій київського обласного перевізника «Київпассервіс» у розмірі 99,9906% (має 8 автостанцій у Києві та 18 у Київській області, понад 6 000 кв.м. споруд та 65 га земельних ділянок та асфальтових покриттів) залишилися без уваги інвесторів.
Що у 2020-му?
Але всі згадані об'єкти отримають нові аукціони в 2020 році, з оновленими умовами приватизації, які відповідатимуть ринковим. Адже мета приватизації Фонду держмайна 2020 - приватизувати щонайменше на 6 млрд.грн., а враховуючи, що показник 2019 року склав менше 600 мільйонів, то обсяги продажів зростуть у 10 разів.
Якщо ви зацікавлені стати учасником та власником державного майна, варто вже слідкувати за аукціонами та знайомитись з реєстром об'єктів на 2020 рік. Адже нове приватизаційне меню розраховане як на великого інвестора, так і пересічного громадянина,
який може приватизувати майно у своєму місті. Перелік актуальних лотів ви також знайдете й на електронному майданчику Е-Тендер у розділі «Прозорро.Продажі».
Пропонуємо вам перевірити вашого бізнес-партнера прямо зараз скориставшись тестовим доступом до сервісу CONTR AGENT від ЛІГА:ЗАКОН за посиланням.